Čt 13. 8. 2026Alena
Společnost

Peníze pro OSVČ půjdou částečně z obecních rozpočtů. Brno a tisíc moravských obcí podepsalo petici

MMartin Šeda, ČTK1 minuta čtení26. 5. 2020, 11:16
ilustrační foto
ilustrační foto · Foto: Jan Luxík

Česká vláda slíbila osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) plošnou finanční podporu jako náhradu za škody způsobené opatřebními proti koronaviru. Finance na kompenzace však částečně půjdou z městských pokladen. Proti tomu bojují města a obce po celé republice. Protestní petici za jihomoravské obce, pod kterou se podepsalo i Brno, odevzdal v pondělí starosta Velatic na Brněnsku Jan Grolich (KDU-ČSL). Petice za týden nasbírala přes 1000 podpisů představitelů obcí. Brno by mohlo přijít kvůli kompenzacím až o půl miliardy, kraj asi o 400 milionů.

Grolich petici poslal na Úřad vlády ČR i ministerstvu financí. „Je důležité, aby v úterý byla schválena verze zákona včetně pozměňovacího návrhu ze Senátu, aby kompenzace nebyly hrazeny z obecních a krajských rozpočtů, což by představovalo citelné zásahy," uvedl Grolich.

Malá vesnička přijde o peníze na chodníky

Podle něj by například Velatice přišly v rozpočtu o 400.000 korun, podle webu obce mají na letošní rok schválený rozpočet 14 milionů korun. „Jsou to peníze například na zeleň, na chodníky. Další obce by přišly o miliony korun," řekl Grolich. Brno může mít kvůli koronaviru propad v příjmech kolem 1,5 miliardy, další půl miliardy by mohlo ztratit kvůli kompenzacím. Už dříve to řekla primátorka Brna Markéta Vaňková. Brno už minulý týden petici podpořilo.

Třetinu kompenzací zaplatí obce a kraje

Města by se měla na kompenzacích podílet podle návrhu třetinou. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už dříve uvedla v dopise Svazu měst a obcí a Sdružení místních samospráv informaci, že vyplácení příspěvku OSVČ a malým společnostem s ručením omezením vyjde na 39,5 miliardy korun, přičemž na státní rozpočet bude dopad 26 miliard, na obce skoro 10 miliard a na kraje 3,5 miliardy.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Brňané vyrazili za zatměním Slunce. Hvězdárna vyprodala brýle, Špilberk zhaslZprávy

Brňané vyrazili za zatměním Slunce. Hvězdárna vyprodala brýle, Špilberk zhasl

Brněnskou oblohu dnes sledovaly stovky lidí. Zájem o zatmění Slunce byl tak velký, že brněnská hvězdárna během jediného dne vyprodala všech 12 tisíc speciálních brýlí. Za úkazem se lidé vydali i na Špilberk. Hrad kvůli pozorování vypnul osvětlení a nechává své brány otevřené až do noci.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéSpolečnost

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook