St 12. 8. 2026Klára
Společnost

Starobrněnští sládci začali vařit Zelené pivo

Ddavidzouhar1 minuta čtení4. 2. 2014, 16:45
Poslední kontrolu bylinného výluhu provádí sládek Michal Gec, ředitel a vrchní sládek pivovaru Milan Schramm a kvalitář Jiří Brňovjak, foto: Starobrno
Poslední kontrolu bylinného výluhu provádí sládek Michal Gec, ředitel a vrchní sládek pivovaru Milan Schramm a kvalitář Jiří Brňovjak, foto: Starobrno · Foto: Starobrno

Přes čtyři a půl tisíce hektolitrů velikonočního třináctistupňového speciálu vaří letos v brněnském pivovaru Starobrno. V úterý odpoledne zahájil výrobu Zeleného piva vrchní sládek a ředitel pivovaru Milan Schramm, který na varně přidal do mladinového kotle bylinný výluh.

Speciál se do restaurací dostane na Zelený čtvrtek, který letos připadá na sedmnáctého dubna. „Zelené pivo vymyslel a v roce 2006 poprvé uvařil bývalý vrchní sládek a ředitel Starobrna Petr Hauskrecht,“ řekla mluvčí pivovaru Kateřina Beute.

K výrobě Zeleného piva se používá kromě vody, ječného sladu, žateckého chmele, chmelového extraktu také výluh obsahující několik druhů bylin. „Ve směsi je například kopřiva,“ podotkla mluvčí.

Speciál po přidání kvasnic osm dnů kvasí a poté několik týdnů zraje při teplotě jeden stupeň Celsia. „Nakonec se pivo přefiltruje, přidá se do něj likér a stočí do sudů,“ sdělila Beute.

Na speciál se těší například Brňan Marek Ustohal. „Jít do hospody na Zelený čtvrtek na Zelené pivo je krásná tradice. Nejde ani tak o samotný nápoj. Spíš se jedná o atmosféru,“ uzavřel Ustohal.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
V Podyjí se rozmohl nevkusný nešvar. Turisté v parku pohazují hygienický odpadSpolečnost

V Podyjí se rozmohl nevkusný nešvar. Turisté v parku pohazují hygienický odpad

Pohozené kapesníky a vlhčené ubrousky. S vizuálním i ekologickým nešvarem se momentálně potýkají správu Národního parku v Podyjí. Návštěvníci během své návštěvy zanechávají odpad, který se v suchém období rozkládá i měsíce.

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičkuOstatní sporty

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičku

Do Česka v srpnu zavítá světová cyklistika. Osmnáctý ročník Czech Tour poprvé patří do kalendáře ProSeries Mezinárodní cyklistické unie a na start přivede také týmy nejvyšší kategorie, mezi nimi Netcompany INEOS a NSN Cycling Team. Peloton čekají čtyři etapy, 650 kilometrů a tři horské dojezdy.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple

Přihlašovali jste se přes Facebook? Dočasně to nejde. Váš účet nikam nezmizel — nastavte si heslo a přihlaste se stejným e-mailem, jaký máte na Facebooku.