Čt 13. 8. 2026Alena
Politika

Pavel sesbíral potřebný počet podpisů k prezidentské kandidatuře

ČTK2 minuty čtení29. 9. 2022, 8:00
Petr Pavel
Petr Pavel · Foto: Anna Šolcová

Bývalý vysoký představitel české armády a Severoatlantické aliance (NATO) a kandidát na prezidenta Petr Pavel a jeho tým sesbírali přes 55 tisíc podpisů občanů. Oznámil to na tiskové konferenci na palubě Kayak Beach Baru v Praze. Tyto podpisy má podle něho už tým fyzicky v rukou. Další mají v terénu podporovatelé. Ke kandidatuře potřeboval získat minimálně 50 tisíc podpisů, v jejich sběru chce dále pokračovat.

Shromažďování podpisů se Pavlův tým organizovaně věnuje zhruba 2,5 měsíce, pokračovat chce do konce října. Míří alespoň k metě 70.000 i pro případ, že by ministerstvo vnitra v odevzdaných podpisech našlo chyby. Oficiálně Pavel kampaň zahájil před třemi týdny.

Na sběračskou kampaň tým vynaložil zhruba milion korun. Pavel má v republice 150 fixních podpisových míst. Pavlovi spolupracovníci také už provedli první interní kontrolu podpisů, vyškrtli ty, kde údaje chyběly nebo byly nečitelné.

Dosud Pavel od příznivců a sponzorů dostal na transparentní účet téměř 15 milionů korun. Přispělo 24 významných dárců, například majitel rodinné firmy Marlenka Nšan Avetisjan nebo zakladatel sítě Hotely Mariánské Lázně David Folprecht. Menší částkou přispělo více než 200 dárců. Zákonný limit pro první kolo prezidentské volby činí 40 milionů.

Pavel zopakoval, že rozhovory o případné podpoře vedl s lídry stran koalice Spolu, tedy s ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Neodmítl by podporu, už dříve ale Pavel řekl, že by nechtěl být přímo stranickým kandidátem. "S žádným jiným představitelem jsem nejednal, nikoho jsem o podporu nežádal," dodal.

Uvedl, že jej těší zájem mladých lidí o dění v zemi. Vnímá ale také obavy lidí z krize. Chce se tématu v následujících měsících věnovat, založil poradní tým složený z odborníků na ekonomiku, energetiku a sociální oblast. "Nechci být prezidentem politiků, ale v první řadě sloužit občanům," dodal.

Pavel je podle průzkumů veřejného mínění i podle sázkových kanceláří společně s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem favoritem voleb. Zda se do nich přihlásí i bývalý premiér Babiš, zatím není jisté. Své rozhodnutí chce oznámit v druhé polovině října.

Kromě Pavla patří mezi další potvrzené účastníky mimo jiné předseda odborářů Josef Středula, bývalá rektorka Danuše Nerudová, senátor Marek Hilšer nebo podnikatel Karel Janeček.

První kolo prezidentské volby se bude konat 13. a 14. ledna, druhé o dva týdny později. Přihlášku musí kandidáti podat nejpozději počátkem listopadu.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Brňané vyrazili za zatměním Slunce. Hvězdárna vyprodala brýle, Špilberk zhaslZprávy

Brňané vyrazili za zatměním Slunce. Hvězdárna vyprodala brýle, Špilberk zhasl

Brněnskou oblohu dnes sledovaly stovky lidí. Zájem o zatmění Slunce byl tak velký, že brněnská hvězdárna během jediného dne vyprodala všech 12 tisíc speciálních brýlí. Za úkazem se lidé vydali i na Špilberk. Hrad kvůli pozorování vypnul osvětlení a nechává své brány otevřené až do noci.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéSpolečnost

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook