Čt 13. 8. 2026Alena
Ostatní sporty

Do ledové Dyje naskákali otužilci. Ve vodě plavali a závodili

ČČTK / Michal Šťastný1 minuta čtení27. 12. 2022, 16:30
Do ledové Dyje naskákali otužilci. Ve vodě plavali a závodili
Do ledové Dyje naskákali otužilci. Ve vodě plavali a závodili · Foto: Facebook / Město Břeclav

Kolem 80 otužilců plavalo na různých tratích v řece Dyji v Břeclavi, která měla 2,5 stupně. Část plavců zdolala nejdelší kilometrovou trať s neoprenem a ploutvemi. Nejrychlejší čas měl René Vašíček z oddílu Skorpen Přerov, který tak obhájil loňské vítězství. Závodům přihlíželo odhadem tisíc diváků.

Letos se uskutečnil 48. ročník závodu otužilců. Plavali na tratích 100, 200, 500 metrů, 750 metrů a kilometr, kde se utkali jak plavci v neoprenu s ploutvemi, tak zimí plavci bez ploutví a neoprenu pouze v plavkách. „Dříve kilometr zimní plavci neplavali, protože je stanovený limit 22 minut, po kterém by mohl nastat kolaps organismu a mohli by se utopit. Předtím by to nestihli, ale jak teď voda tekla rychleji, limit zvládli. Za celé závody nikdo nevzdal a všichni doplavali. Nikdo neměl zranění," uvedl Milan Vojta z pořádajícího břeclavského klubu Nautilus.

Nejrychlejší na kilometru s ploutvemi byl stejně jako loni Vašíček, letos se díky rychlejšímu průtoku jeho čas zrychlil. Loni měl devět minut a 36 vteřin, letos osm minut a 43 vteřin. Nejmladší plavkyní byla šestnáctiletá Justýna Krumpholzová z Přerova, která se zároveň stala nejrychlejší ženou a na kilometr s ploutvemi byla i mezi muži čtvrtá. Nejstarším účastníkem byl dvaapadesátiletý František Chrástek z Uherského Hradiště.

I když bylo sedm stupňů nad nulou, počasí plavcům nepřálo. „Byla mlha a sychravo. My jsme neviděli ani celý průběh závodu. Přitom nám přijeli závodníci ze Slovenska a říkali, že u nich je azuro," dodal Vojta.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Před odjezdem na dovolenou nevypínejte router, lednici ani hlavní jističSpolečnost

Před odjezdem na dovolenou nevypínejte router, lednici ani hlavní jistič

Odjeli jste na dovolenou, ale elektroměr se nezastaví. Největší úsporu přitom často nepřinesou odpojené nabíječky, ale bojler, druhá lednice nebo klimatizace. Odborníci radí, co se před odjezdem vyplatí vypnout a na co raději nesahat.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéSpolečnost

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook