čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek

Za útok na směnárníka v Brně si Čečenec odpyká 18 let

Za brutální přepadení brněnského směnárníka si Čečenec Isa Agajev s konečnou platností odpyká 18 let ve vězení. Jeho stížnost odmítl Ústavní soud (ÚS) jako zjevně neodpostatněnou.

O stížnosti komplice Isy Mačajeva, jenž si má odpykat 15 let a deset měsíců, ústavní soudci zatím nerozhodli.

Asajev si stěžoval na porušení principů spravedlivého řízení. Hodnocení důkazů bylo podle něj zaujaté, a to kvůli jeho čečenské národnosti. Právní kvalifikace je podle něj přehnaně přísná, trest nepřiměřeně tvrdý. ÚS ale žádné porušení práv nezjistil. "Souhrn hodnocení důkazů provedených obecnými soudy vyznívá racionálně, logicky a srozumitelně," stojí v usnesení soudce zpravodaje Jana Filipa.

Přepadení se stalo počátkem dubna 2012. Směnárník zrovna odcházel ze své provozovny v rušné Masarykově ulici. V batohu si nesl 1,5 milionu korun. Když otevřel dveře, uviděl dva maskované muže, kteří na něj mířili pistolemi. Začala potyčka.

Padl výstřel, který směnárníka poranil na ruce. Útočníci jej pak přemohli. Směnárník soudu popsal, že jej brutálně zbili a zasáhli opakovaně elektrickým paralyzérem. Silně krvácel a raději začal předstírat bezvědomí. Agajev pak na něj namířil pistoli a třikrát zmáčkl spoušť, zbraň se však zasekla.

Lupiči se dali s batohem plným peněz na útěk. Krvácející směnárník ale vyrazil za nimi se svojí plynovou pistolí. Čečenci se proplétali přes davy lidí. Směnárníkovi pak pomohl policista v civilu, který šel kolem. Společně oba muže chytili u auta, v němž chtěli po přepadení ujet.

Zdroj ČTK

Štítky ÚS, Ústavní soud, Brno, Čečenec, směnárna

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.