Počasí dnes2 °C, zítra4 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Za nedobrovolný převoz zaplatí záchranka rodičce odškodné

Brněnský krajský soud v pátek vyhověl žalobě ženy na záchranáře, kteří ji po domácím porodu před dvěma lety údajně přinutili opustit byt a proti její vůli za asistence policie převezli do porodnice. Krajská záchranka musí ženě zaplatit 50 tisíc korun, stejnou částku dostane i její dítě.

Verdikt vynesl soudce Michal Ryška, který setrval na svém právním názoru i poté, kdy případ vrátil do Brna k novému projednání olomoucký vrchní soud. „Lékaři v žádném případě nestojí nad zákonem,“ konstatoval Ryška při odůvodnění rozsudku.

Znovu zopakoval, že záchranáři nerespektovali rodičovská a osobnostní práva rodičky, která do nemocnice nechtěla. „Nehrozilo navíc akutní nebezpečí z prodlení, sami rodiče chtěli do porodnice jít později, jakmile se podle slov rodičky ´umyjí a připraví´,“ dodal.

Právníci Jihomoravské záchranné služby se proti verdiktu odvolali hned na místě do protokolu, rozsudek proto ještě není pravomocný.

„Trvám na tom, že náš lékař před dvěma lety zachránil podchlazenému novorozenci převozem do porodnice život,“ řekl šéf záchranky Milan Klusák. Dodal, že rozsudek může mít do budoucna zásadní vliv na ochotu lékařů pracovat v záchranných službách.

Opakovaný proces začal v pátek Ryška čtením listinných důkazů, vesměs lékařsko-teoretických textů týkajících se porodnictví. Potom více jak půldruhé hodiny vypovídal soudní znalec z oboru neonatologie Josef Macko.

Soudce s ním přesně rozebíral specifické a technické otázky kolem porodu, zejména mechanismus podchlazení novorozence. Dítě totiž lékaři přivezli do porodnice s teplotou 33,6 stupně Celsia.

„S takovou nízkou teplotou jsem se ještě během pětadvacetileté praxe nesetkal,“ řekl kromě jiného porodník, pracující jako primář ve zlínské Nemocnici Tomáše Bati.

Celý vleklý soudní spor před časem přenesla poněkud do jiné roviny červnová výpověď otce malého Timura, který již se svou bývalou partnerkou nežije - naopak, mají spolu vyhrocené vztahy.

Před soudcem tehdy změnil výpověď. Jeho žena se podle něj v den porodu chovala vyšinutě, s nikým nemluvila a nepřála si, aby volal záchranku.

Muž naznačil, že v bytě v brněnské Údolní ulici, kde žena synka porodila, byl velký nepořádek. Připustil, že lékaře, kterého nakonec sám přivolal k přestřižení pupeční šňůry z pár set metrů vzdálené porodnice na Obilním trhu, mohlo prostředí vést k obavám o život dítěte. Svoji předchozí, podle všeho zřejmě křivou výpověď, omlouval snahou získat si partnerčin respekt.

Žalobu na zdravotníky podala Liga na ochranu lidských práv, která pro rodičku i novorozence požadovala po brněnských záchranářích dvakrát 100 tisíc korun a omluvu.

„Žena porodila předloni 28. února krátce po půlnoci doma syna a pak zavolala zdravotníky kvůli kontrole, jestli je chlapeček v pořádku,“ uvedla k případu mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková.

Podle právní zástupkyně Ligy lidských práv Zuzany Candiglioty lékař konstatoval, že je dítě v naprostém pořádku, přesto ženu i s ním přinutil ihned odjet do porodnice. Když se žena zdráhala, zavolal k zajištění jejího převozu na kliniku policii.

Jihomoravští záchranáři chybu odmítají. Šéf krajské záchranné služby Milan Klusák označil opakovaně postup lékařského týmu za správný. Podle něj byl stav novorozeného chlapce takový, že nesnesl odklad převozu do porodnice.
„Přivolání policie bylo jedinou možností, jak předejít hrozící tragédii a jak hájit právo novorozence na život,“ řekl Klusák.

Po domácím porodu, který není v Česku nelegální, skončil podchlazený chlapeček v porodnici v inkubátoru. Se svou matkou pak strávili v porodnici tři dny.

Obě strany během soudu připustily vzájemně vyhrocenou komunikaci. Právní zástupkyně rodiny Zuzana Candigliota řekla, že se její klientka původně chtěla dohodnout mimosoudně a požadovala pouze omluvu. Případ však skončil u soudu kvůli aroganci lékařů, které se ženě při pokusu o smír údajně dostalo.

Soudní spor má další nechtěnou konsekvenci v tom, že lékař Robert Zodl, který chlapečka ´odrodil´, v průběhu procesu v necelých třiačtyřiceti letech náhle zemřel. Jeho okolí se podle informací Mediafaxu domnívá, že na předčasném úmrtí lékaře se mohl podepsat i právě probíhající soudní spor.

Zodla letos v dubnu za jeho přístup k porodu ocenil prezident Václav Klaus. Na Pražském hradě z jeho rukou převzali příbuzní vyznamenání Zlatý záchranářský kříž in memoriam za výjimečný přínos pro záchranářství.

Napsal Jiří Nováček, Mediafax
Foto: www.zzsjmk.cz

Štítky soud, rodička, záchranná služba, Jihomoravský kraj, policie, rozhodnutí, lékař, Krajský soud v Brně, Milan Klusák, zdravotnická záchranná služba, Mediafax, Brno, Václav Klaus, Miroslava Sedláčková, Krajská nemocnice T. Bati

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Za nedobrovolný převoz zaplatí záchranka rodičce odškodné  |  Krimi  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.