Vleklá kauza tří brněnských expolicistů, kteří při zásahu smrtelně zranili Vietnamce, definitivně končí. Ústavní soud (ÚS) odmítl jejich stížnosti proti nepodmíněným trestům od tří do deseti let vězení, zjistila z usnesení v soudní databázi. Na finální verdikt trojice čekala od roku 2012, kdy někdejší členové týmu Delta neuspěli u Nejvyššího soudu.
Nejpřísnější trest, deset let vězení, dostal za ublížení na zdraví a zneužití pravomoci Josef Srnský. Jarmila Šimoníka a Františka Jaroše justice potrestala třemi roky vězení za usmrcení z nedbalosti. Ústavní stížnosti podávali samostatně, soud je spojil do jednoho řízení a nakonec odmítl pro zjevnou neopodstatněnost. Cizincova sousedka Kateřina Slavíčková, která se na bití podílela, stížnost nepodala. Měla by si odpykat osm let.
Někdejší policisté ve stížnosti shodně upozorňovali na nedostatek důkazů a trvající pochybnosti o tom, jak se událost vlastně odehrála. Verdikt podle nich stojí na jediné, nepříliš věrohodné svědecké výpovědi. ÚS ale názor obhajoby nesdílel. "Důkazy, o něž se napadená rozhodnutí opírají, a skutkové závěry z nich dovozené tvoří logicky uzavřený celek, který nenechává prostor pro důvodné pochybnosti, a tudíž ani pro zásah ÚS," stojí v usnesení senátu se zpravodajem Pavlem Rychetským.
Policejní hlídka ve složení Srnský, Šimoník a Jaroš přijela v lednu 2009 do bytu v Brně kvůli tomu, že tam Vietnamec omámený drogami údajně dělá výtržnosti. Cizinec po příjezdu policie seděl v křesle a nikoho už neohrožoval. Srnský ho podle spisu nejprve vyzval, aby předpažil. Když cizinec odpověděl, že neumí česky, policista prý odvětil, že jej to naučí a několikrát jej udeřil obuškem přes ruce.
Pak policista nutil Vietnamce klečet na zemi. Neustále však padal. Proto následovalo bití. Slavíčková se Srnského zeptala, zda si do Vietnamce "může kopnout". Když nedostala odpověď, zapojila se před zraky policistů do napadení cizince. Srnský dal na závěr muži ještě dvě rány pěstí z boku pod žebra a tlačil mu obuškem na krk.
Vietnamec byl při zásahu zatčen a přepraven do policejní cely. Tam si později stěžoval na zdravotní potíže. Při převozu do nemocnice o den později zemřel. Zjistilo se, že utrpěl zlomeninu dvou žeber a protržení sleziny s krvácením do dutiny břišní. Jeho pozůstalí poté uplatnili vůči státu nárok na náhradu škody.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.