čtvrtek 26. května 2022 Filip

Soud začíná řešit vraždu šéfa gangu policistů Tofla

Brněnský krajský soud se začne v úterý zabývat vraždou bývalého policisty Michala Tofla. Stanou před ním dva muži, které si podle spisu najal podnikatel Petr Pavel Bezděkovský na Toflovu vraždu. Podnikatel pak spáchal ve vězení sebevraždu. Dvěma obviněným hrozí až 20 let vězení. Motiv činu není zcela zřejmý a patrně bude objasněn v procesu.

Tofl zemřel v červnu 2010 před svým rodinným domem v Brně. Usmrtily jej výstřely ze samopalu. Tofl prý vedl gang policistů, který na jižní Moravě léta vydíral podnikatele. S Bezděkovským se údajně dostal do finančních sporů. U brněnského krajského soudu se nyní koná také proces s tzv. Toflovým gangem. 

Při zadržení podezřelých z Toflovy vraždy ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta k motivu činu uvedl, že mohl být spojen s penězi či osobními neshodami.

Hned po činu vyhlásila policie rozsáhlou pátrací akci po pachatelích. Zapojila do ní desítky policistů i s vrtulníkem. Vrahy tehdy policie nenašla. Přesto získala podle Šlachty cenné indicie, které v následném pátrání pomohly kriminalistům.

V kauze Toflova gangu je 13 obžalovaných. Většina vinu popírá. Toflův bývalý známý a také někdejší policista Miloš Almásy připustil, že peníze od podnikatelů bral, ale pouze za nestandardní právní poradenství. Důrazně odmítl, že by jim hrozil zabitím, násilím či únosy dětí, jak uvádí obžaloba.

Píše se v ní, že gang působil na jihu Moravy mezi lety 1998 až 2010. Údajně si policisté nejprve vymysleli na vybrané podnikatele nepodložená obvinění, zahájili stíhání a pak je žádali o peníze, za které zařídí zastavení
vyšetřování.

Kauza je spjata s 30 případy vydírání. Jednou z obětí měl být i někdejší senátor ODS Vlastimil Sehnal.

ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.