středa 17. srpna 2022 Petra

Soud potrestal šéfa brněnských strážníků za nakládání s daty

Brněnský městský soud potrestal v uplynulých dnech šéfa brněnských strážníků Jaroslava Přikryla za to, že neoprávněně nakládal s informacemi a osobními údaji lidí z databáze městské policie. Ve věci byl zaslán trestní příkaz, ale zatím záležitost nelze komentovat, řekla dnes mluvčí soudu Gabriela Stočková.

"Pan ředitel dosud příkaz neobdržel, a nemá tedy co komentovat," řekl mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Ze stejného důvodu nemůže podrobnosti k případu zatím sdělit ani soud. Přikrylovi hrozilo až pět let vězení.

Po doručení příkazu bude mít Přikryl osm dní na to, aby podal takzvaný odpor, tedy pokud s verdiktem nesouhlasí. Pokud tak učiní, celý verdikt bude zrušen a uskuteční se hlavní líčení.

Kauza souvisí s jiným případem, v němž je Přikryl stíhán za nezákonný postup při vyřizování dopravních přestupků. Některé z nich prý řešil nestandardně, místo pokuty domluvou. Za toto zahlazování přestupků, tedy konkrétně za zneužití pravomoci úřední osoby, hrozí Přikrylovi zákaz výkonu činnosti nebo až pět let vězení. Ředitel strážníků se už od konce loňska připravuje na proces. Právě při tom podle žaloby pochybil.

K soudu totiž Přikryl zaslal dokumenty městské policie obsahující osobní údaje lidí, jejichž dopravní přestupky v minulosti řešili strážníci nikoli pokutou, ale jen domluvou. Za toto jednání byl nyní Přiryl trestním příkazem potrestán.

Údaje o lidech získal neoprávněnou lustrací informačního systému Městské policie Brno a učinil tak nikoli v rámci zákonem stanovených práv a povinností obecní policie, ale pouze za účelem své obhajoby, řekl k tomu žalobce Jan Petrásek.

Přikryl vede brněnskou městskou policii od března 2011. V minulosti řídil brněnskou republikovou policii a hovořilo se o něm jako o možném kandidátovi na policejního prezidenta. Z Brna ale odešel poté, co jeho podřízení manipulovali se statistikami s cílem zlepšit "na papíře" své výsledky. Přikryl v této věci nepochybil. Léta pak řídil policii na Hodonínsku.

Brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) ponechal Přikryla ve funkci ředitele strážníků i po nedávném obvinění ze zahlazování pokut. Upozornil na to, že může učinit jakékoli personální změny, až bude verdikt pravomocný.

Zdroj ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.