pondělí 18. října 2021 Lukáš

Pohotová důchodkyně odhalila podvodníka

Vaši příbuzní měli nehodu. Jsem policista a potřebuji dvacet tisíc na odtažení jejich vozu. Těmito slovy lákal od července do srpna letošního roku hotovost z jedenácti starých lidí dvaatřicetiletý Olomoučan. Podařilo se mu tak získat přes dvě stě tisíc korun.

Při posledním pokusu o krádež se však přepočítal. „Když volal jednaosmdesátileté Brňance a sdělil jí stejný příběh, zkontaktovala žena svého syna. Tak si ověřila, že mu nic není,“ informoval brněnský policejní mluvčí Pavel Šváb. Přes potomka proto zkontaktovala policisty.

Jakmile se pachatel dostal před její dům a chtěl se vejít, věděla o podvodníkovi už i sousedka důchodkyně. „Ta muže pozorovala. Odvážná žena mezitím pachatele zdržovala. Například tvrdila, že hledá hůl nebo si musí ještě něco vzít,“ uvedla vyšetřovatelka Jitka Koukolová. Policisté tak muže snadno zadrželi přímo před domem.

Kriminalisté zjistili, že Brňanka není jediná, kterou muž kontaktoval. „Peníze vylákal ještě z třech brněnských, dvou pražských a dvou olomouckých důchodců. V Kroměříži, Opavě a Šumperku pak kradl vždy jednou,“ řekla Koukolová.

Scénář se příliš nelišil. Oběti si pravděpodobně tipoval podle jmen, která by mohla patřit důchodcům. „Když mu vystrašení lidé dávali hotovost, zjistil, kde peníze ukrývají. Poté je o něco požádal a vzal si větší sumu,“ popsala vyšetřovatelka. Nezastavilo ho ani, pokud u sebe někdo tak velkou částku neměl. „Jedna paní říkala, že by musela jít do bankomatu. Nabídl se, že ji doprovodí. Když měla žena strach vybrat tak velkou částku, ochotně jí poradil, aby to udělala postupně,“ podotkla Koukolová.

Olomoučan si také vyrobil velmi amatérský policejní průkaz, kterým by se v případě potřeby lidem prokázal. „Nikdo z obětí ho po něm však nechtěl,“ zdůraznila vyšetřovatelka.

Pachatel je nyní ve vazbě a hrozí mu až pět let vězení. „Vzhledem k tomu, že se jedná o recidivistu, kterého teprve v květnu propustili na svobodu po odpykání dvaadvaceti měsíců za mřížemi, padne pravděpodobně trest v horní hranici sazby,“ sdělil kriminalista Radek Musil.

Sama důchodkyně si významnou pomoc při odhalení pachatele nepřipouští. „To, co jsem udělala já, by udělal každý. Věřím, že tentokrát si muž odpyká vyšší trest,“ svěřila se žena, která ráda sleduje detektivky a zprávy o kriminální činnosti.

Autoři

Štítky důchodce, policie, podvod, krádež, senior

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.