neděle 24. října 2021 Nina

Podle znalců byla matka z Vlasatic při vraždě dětí při smyslech

Jednatřicetiletá matka z Vlasatic na Brněnsku, obžalovaná z vraždy svých tří novorozených dětí, byla podle znalců schopna rozpoznat protiprávnost svého jednání. Je sice podprůměrně inteligentní, nezodpovědná a nedokáže si odepřít alkohol a drogy, netrpí ale duševní poruchou. Vyplývá to ze znaleckého posudku psychiatra Petra Stožického a psycholožky Blanky Zapletalové, které ve středu vyslechl senát brněnského krajského soudu.

V minulosti se Stožický se Zapletalovou zabývali i kauzou matky z Širokého Dolu na Svitavsku, která zavraždila své čtyři děti. Dostala doživotí, které nyní hrozí i matce z Vlasatic. "Byla schopna rozeznat protiprávnost svého jednání a své jednání mohla ovládat," uvedl Stožický.

Na takzvanou laktační psychózu, která může matky postihnout po porodu, se podle posudku obžalovaná nemůže vymlouvat. V tomto stavu jsou některé matky schopny ublížit svým dětem. Nastává ale nejdříve týden po porodu.

Znalci porodnictví u soudu sice připustili, že při porodu je každá matka vystavena velkému psychickému tlaku, ale u obžalované podle Stožického a Zapletalové nenastal tak, aby jím bylo možné odůvodnit smrt tří novorozených dětí.

Žena nevypovídá. "Vím, že jsem to udělala, ale proč, to nevím," řekla Stožickému při psychiatrickém vyšetření.  Ve středu u soudu jen zdůraznila, že se tím rozhodně nepřiznala k vraždě.

Jak vlastně děti zemřely, se patrně nepodaří zjistit. Jejich ostatky byly v době nálezu ve velmi špatném stavu. "Šlo tam o totální hnilobný rozklad měkkých tkání, z nichž zbyly jen zbytky mazlavé šedohnědé hmoty," sdělil soudu patolog Jan Krajsa. Matka se ve svých předchozích výpovědích přiznala k tomu, že jedno z dětí zadusila, zda další dvě přišla na svět mrtvá nebo zemřela kvůli neposkytnutí péče, se neví.

Podle státní zástupkyně Zuzany Zámoravcové žena nejprve v květnu 2012 porodila ve svém domě dvojčata. "Jedno z nich byla holčička, pohlaví druhého není známo. Matka pak jejich tělíčka zabalila do ručníků a igelitové tašky a odnesla je do sklepa objektu sousedícího s rodinným domem," popsala Zámoravcová.

Zhruba za rok se situace opakovala. Žena přivedla na svět holčičku, kterou podle obžaloby opět usmrtila. Původně tvrdila, že ji k vraždě dětí přiměla špatná sociální situace a napjaté vztahy v rodině. To ale svým dopisem po policejních výsleších, které se konaly loni v červenci, popřela. Tvrdila, že přiznání bylo vynucené.

Žena žila se svým manželem a dvěma staršími dětmi v rodinném domku ve Vlasaticích. Rodina si na něj vzala půjčky, vznikly jí dluhy osm set tisíc korun až devět set tisíc korun a dostala se do značných potíží. Psycholožka Zapletalová se domnívá, že právě velké dluhy rodiny mohly matku z Vlasatic přimět k vraždě svých potomků.

Senát krajského soudu se bude případem opět zabývat v březnu.

Zdroj ČTK

Štítky vlasatice, vražda, novorozenci, soud, přiznání, znalci

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.