sobota 23. října 2021 Teodor

Padly desetileté tresty za zneužívání čechů pracujících v zahraničí

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání dvou členů zločinecké skupiny, která lákala zájemce o práci do Velké Británie a pak je v zahraničí vykořisťovala. Miluše Kotlanová si odpyká devět let ve vězení, Antonín Kraus by tam měl strávit o půl roku více. Další dva odsouzení dovolání podle dostupných informací nepodali. Nejvyšší soud rozhodl už koncem loňského roku, teprve nyní usnesení zpřístupnil v databázi.

Kotlanová s Krausem v dovoláních svou vinu zpochybňovali. Nesouhlasili také s tvrzením, že pracovali jako organizovaná skupina, což je přitěžující okolnost. "Z provedeného dokazování zřetelně vyplývá, že v předmětné trestní věci organizovaná skupina působila," rozhodl Nejvyšší soud. Připomněl, že někteří členové skupiny lákali zájemce, další jim zajišťovali dopravu, ubytování i práci - a poté odebírali část výdělku.

Tresty od pěti do 9,5 roku udělil čtveřici obžalovaných v roce 2012 Krajský soud v Ústí nad Labem, a to za obchodování s lidmi. Loni verdikt potvrdil Vrchní soud v Praze. Podle spisu skupina v roce 2009 nalákala nejméně pět lidí na vidinu vysokého výdělku v Británii. Zneužili při tom špatné finanční situace, ve které se mladí lidé nacházeli. Kromě výnosného zaměstnání jim nabídli i ubytování a stravu.

V Británii ovšem skupina pracujícím odebírala většinu platu a ubytovala je v nedůstojných a nevyhovujících podmínkách a poskytovala jim nedostatečnou stravu. Navíc čelili násilí a výhružkám, že pokud peníze odevzdávat nebudou, skončí na ulici bez prostředků. Všem pěti obětem se nakonec podařilo v roce 2010 uprchnout a s pomocí českého zastoupení v Británii se vrátili zpět do Česka.

Kraus a další komplic Daniel Gašparík byli souzeni jako uprchlí. Kotlanová s obžalovaným René Farbárem při projednávání případu jakékoli kriminální jednání popřeli. Uvedli, že pouze chtěli lidem pomoci - našli jim v Británii práci a ubytovali je.

Zdroj ČTK

Štítky Nejvyšší soud, zločinecká skupina, Velká Británie, vykořisťování, práce v zahraničí, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.