sobota 4. prosince 2021 Barbora

Mladík si nechává platit předem, iPhony a Playstationy nepošle

Celkem sto třicet lidí dokázal za rok podvést dvaadvacetiletý mladík Kryštof Sarkisov. Důvěřivým kupujícím nabízí na portálech Sbazar, Bazoš nebo Hyperinzerce velmi žádané zboží jako jsou iPhony nebo herní konzole. Ty však přes inkasované částky nikdy nedodává. Škoda už se vyšplhala na nejméně půl milionu korun.

Model "podnikání" mladíka je velice jednoduchý. Elektroniku nabízí na nejnavštěvovanějších inzertních portálech. Při vzbuzení zájmu pak postupuje poměrně sofistikovaně a důvěryhodně - zasílá další fotografie předmětů, dodává k nim doklady a posílá také kopie osobních dokladů. Ty jsou ovšem kradené nebo cizí a pro nakupujícího tak bezcenné.

Když si kupující všimne, že je něco v nepořádku, bývá již pozdě. Povedený prodejce nekomunikuje. "Mění telefony i telefonní čísla. Stejně tak si nechává peníze posílat na účty, které jednorázově zakládá. Při jejich založení pak využívá cizí identitu lidí nebo bílých koní," řekl tiskový mluvčí policie Bohumil Malášek. Zdrojem identit jsou zejména bezdomovci.

Sarkisov podvedl také Michala z Brna. "Našel jsem inzerát na prodej konzole Playstation 3 na portálu Bazoš.cz. Prodejce působil velice důvěryhodně, ochotně zaslal detaily ke zboží a také okopírované osobní doklady," řekl Brněnské Drbně pan Michal, který si nepřál uvést celé jméno. "Zaplatil jsem předem a čekal, kdy zboží dorazí. Když ani po několika dnech balíček nepřišel, kontaktoval jsem prodejce, ten však již nekomunikoval," dodal podvedený Brňan.

Mladý muž je pro policii známý. Již v minulosti byl za internetové podvody stíhán, na svědomí má i loupežné přepadení. Trestu se však vyhýbá a v trestné činnosti na internetu dále pokračuje.

Pan Michal by chtěl případné další zájemce o výhodný nákup zboží varovat. "Člověk slýchá o podobných podvodech často, ale nakonec si ani nepřipustí, že by mohl být dalším z napálených. Zklamal mě také přístup inzertního webu Bazoš.cz, který ani po mém upozornění pochybný inzerát nesmazal a dál tak umožňuje okrádání lidí," posteskl si Michal. Nyní již má policie jeho trestní oznámení na neznámého pachatele a věří, že se dočká spravedlnosti.

Štítky podvodník, bazary, iPhone, playstation, Sarkisov, policie, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.