pondělí 4. července 2022 Prokop

Lékárnice si za prodej léků výrobcům drog odsedí 4 roky

Nejvyšší soud (NS) potvrdil lékárnici Sylvě Kolleové čtyřletý trest vězení za prodej velkého množství léků potřebných k výrobě pervitinu. Kolleová se trestné činnosti dopouštěla jako majitelka provozovny v Pohořelicích na Brněnsku.

Soud její dovolání odmítl koncem května, nyní usnesení zpřístupnil na internetu. Zaměstnankyně lékárny Blanka Grycová, jež dostala podmíněný trest, dovolání k NS nepodala.

Pohořelické farmaceutky prodaly zákazníkům léky, z nichž lze vyrobit 28 kilogramů pervitinu. Porušovaly přitom pravidla, která tento druh léčiv regulují. Léky obvykle nakupovala najatá dívka, která si přinesla více občanských průkazů, na každý z nich si koupila jeden balíček. Lékárnice vinu popíraly.

V dovolání k NS Kolleová vyjádřila názor, že zákon neporušila. Stíhání navíc označila za nepřípustné. Státní ústav pro kontrolu léčiv podle ní neoprávněně shromáždil a poskytl policii osobní údaje lidí, kteří léky v Pohořelicích nakupovali. NS ale důvod k zásahu nenašel.

"Nutno zdůraznit, že odsouzení obviněné není založeno pouze na důkazech, jejichž procesní účinnost se snaží zpochybnit, nýbrž rovněž i na důkazech dalších, které není důvodu jakkoli zpochybňovat," stojí v usnesení senátu s předsedou Jiřím Engelmannem.

NS shodou okolností nedávno projednával také případ další lékárnice, podezřelé z prodeje velkého množství léků výrobcům drog. Českobudějovický krajský soud v roce 2011 její případ předal do přestupkového řízení.

Nejvyšší státní zastupitelství s tím nesouhlasilo a NS nyní nařídil nové projednání.

Zároveň NS potvrdil, že léčivé prostředky s obsahem pseudoefedrinu využívané k výrobě pervitinu představují takzvaný prekurzor uvedený ve skutkové podstatě trestného činu nedovolené výroby drog. Důvodem je hlavně snadnost přípravy pervitinu z tohoto typu léků, což obhajoba jihočeské farmaceutky zpochybňovala.

Výroba si podle NS nevyžaduje drahé laboratorní přístroje, těžko dostupné suroviny ani odborně kvalifikovaného pachatele. "Pro závěr o poměrně snadném extrahování pseudoefedrinu ze zmíněného léku a jeho proměnu v pervitin svědčí i podmínky, za nichž lze tuto výrobu provozovat, ale též značný počet ilegálních výroben pervitinu každoročně odhalených," rozhodl soud.

Zdroj: ČTK

Štítky soud, nejvyšší soud, Brno, lékárnice, prodej léků, drogy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.