Jihomoravští policejní specialisté na boj s počítačovou kriminalitou varují veřejnost před neuváženými nákupy na internetu a poskytováním osobních údajů při hledání práce přes různé webové stránky. Pátrají po pachatelích, kteří zájemcům o práci kradou identitu. Na jejich jména si pak vytvářejí falešné bankovní účty a nechávají si na ně od klientů z podvodných internetových obchodů posílat peníze. Dnes to řekla mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová.
Kriminalisté zatím evidují 50 podvedených s celkovou škodou 300.000 korun. Obětí podvodníků však bude patrně mnohem více. Na vše se přišlo po oznámení několika lidí, kteří si přes internet nakoupili zboží, předem za něj zaplatili, tedy poslali peníze na bankovní účty určené obchodníky, zboží jim ale nepřišlo.
Policie zjistila, že jde o podvod, přičemž skuteční majitelé účtů o existenci těchto bankovních kont nemají ponětí. Policie zatím vypátrala 20 těchto podvodných účtů. Jejich majitelé jsou lidé, kteří si na internetu hledali práci.
Odpověděli na inzerát s tím, že na dohodu budou dělat průzkum kvality služeb. Zájemci o zaměstnání museli budoucímu zaměstnavateli poslat elektronicky kopii občanského průkazu, údajně pro přípravu pracovní smlouvy, a číslo svého účtu, aby zaměstnavatel věděl, kam jim bude zasílat mzdy. Podvodníci však data zneužili a na jména lidí, jimž slibovali práci, si vytvořili nová konta.
Podvody pak fungovaly tak, že si zákazníci v neseriózních, ale výhodných internetových obchodech objednali zboží a předem za něj zaplatili. Peníze poslali na falešná konta, jejichž skuteční majitelé neměli o existenci těchto účtů ponětí. Zboží nikdy nedostali. "Platí to, že zboží je nutné nakupovat jen v seriózních internetových obchodech a důvěrné informace o sobě se neznámým lidem neposkytují," doplnila mluvčí.
Zdroj ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.