neděle 17. listopadu 2019 Mahulena

Řidička neočistila skla od námrazy a zabila chodkyni, podle soudu měla jít sedět

Odvolací Krajský soud v Brně přiznal vyšší odškodné třem sourozencům, jejichž sestru v Žarošicích na Hodonínsku srazila autem na přechodu mladá řidička. Žena po nehodě zemřela. Vůz neměl očištěná skla od námrazy, řidička u soudu v Hodoníně dostala podmíněný trest. Podle krajského soudu měla jít do vězení, výrok soudu nižšího stupně je už ale pravomocný.

Smrtelná nehoda se v Žarošicích stala na konci listopadu 2016, kdy sedmapadesátiletou ženu, která šla na ranní mši, na přechodu srazil osobní vůz. Žena zemřela po převozu do nemocnice. Tehdy dvacetiletá řidička podle policie i pozdějšího odůvodnění rozsudku soudu řádně neočistila namrzlá čelní a boční skla, proto špatně viděla z vozu.

Okresní soud v Hodoníně mladé ženě loni na podzim za usmrcení z nedbalosti uložil tříletý trest podmíněně odložený na tři roky, dále čtyři roky zákaz řízení. Státní zástupce i obhajoba se vzdali práva na odvolání, rozsudek se tak v tomto stal pravomocným.

Soud zároveň rozhodl o náhradě škody většině příbuzným. Poškozených se přihlásilo celkem 26, pěti dětem, manželovi a otci soud přiřkl po půl milionu korun, třem sourozencům pak každému 250.000 korun. Proti tomuto se trojice sourozenců odvolala. „U sourozenců panovala velmi silná vazba, vzájemně si pomáhali, byli na sobě závislí. Navíc jim asi před 28 lety při tragické události už jeden sourozenec zemřel," uvedl jejich zmocněnec Jiř Hudec. Ostatní se proti výši přiznaného odškodnění neodvolali.

Krajský soud sourozencům přiznal každému dalších 100.000 korun. Všechny předchozí přiznané částky už pozůstalým vyplatila pojišťovna z povinného ručení řidičky.

Měla jít sedět do vězení

Odvolací soud se ale neztotožnil s výrokem hodonínského soudu o trestu, podle předsedy senátu Josefa Teplého měl být uložen trest nepodmíněný. „Šlo o fatální selhání řidičky. Navíc za okolností, kdy srazí chodkyni přecházející zleva. Jsou důvody, proč měl být ukládán nepodmíněný trest," uvedl soudce. Doplnil, že šlo o pochybení soudu nižšího stupně, které ale odvolací soud už nemohl napravit, protože státní zástupce se proti verdiktu neodvolal.
 

Foto PČR | Zdroj ČTK

Štítky řidička, námraza, skla, výhled, smrt, soud, odškodnění

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.