Krajský soud v Brně poslal v pondělí za finanční podvod značného rozsahu jednapadesátiletou Danu Niederlovou na devět let do vězení. Žena vyvedla z firmy na Brněnsku přes 110 milionů korun. Peníze posílala je muži, se kterým se znala jen přes internet, sliboval jí šťastný život a manželství.
Žena se k činu přiznala, hrozilo jí až desetileté vězení. Kromě nepodmíněného trestu dostala i desetiletý zákaz činnosti ve vedoucích funkcích a firmě musí uhradit škodu přes 101 milionů korun. Rozsudek není pravomocný.
Žena pracovala jako hlavní účetní ve strojírenské firmě v Kuřimi. U soudu už dříve uvedla, že s dotyčným mužem se na internetové sociální síti seznámila v roce 2014. Vystupoval pod jménem David Siegel. "Tvrdil mi, že je americký voják ve výslužbě. Psal, že mne miluje, a sliboval mi šťastný rodinný život. Strašně jsem mu věřila," uvedla žena.
Muž si brzy začal říkat o peníze, ať už na návrat z Afghánistánu, kde údajně pobýval, později na koupi domu nebo letenky. Žena mu je začala posílat. A vystavovala další platební příkazy, přestože údajný Američan stále odkládal osobní setkání.
"Paní obžalovaná jednala zcela záměrně, a to po dlouhou dobu. A byla srozuměna s tím, že z firmy vyvádí finanční prostředky. Pokud věřila, že ty prostředky firmě vrátí, až spolu začnou žít, tak to bylo naprosto naivní," uvedl v závěrečné řeči státní zástupce Tomáš Malík.
"Velmi lituji toho, co se stalo, mrzí mne to. Všechny peníze jsem posílala podle jeho pokynů, věřila jsem, že je vrátíme," řekla Niederlová u soudu.
Žena ve firmě vytvořila desítky fiktivních platebních příkazů za zboží od dodavatelů, kteří však společnosti už nějakou dobu nic nedodávali. a také jako zálohy na sociální a zdravotní pojištění zaměstnanců. Ve firmě dlouho netušili, že peníze putují jinam, platební příkazy podepisovali i její nadřízení. Že jde o podvodníka, ženu varovala její matka i sestra. Peníze zmizely na zahraničních účtech, totožnost muže není známá. Je možné, že šlo o organizovanou skupinu. Policii se podařilo zajistit jen něco přes osm milionů korun.
Rozsudek není pravomocný, obhajoba i státní zástupce si pro možnost podání odvolání ponechali lhůtu.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.