Počasí dnes20 °C, zítra23 °C
Sobota 25. května 2024  |  Svátek má Viola
Bez reklam

Soud se zabývá korupcí při přidělování bytů v Brně. Obžalovaný policista tvrdí, že je nevinný

Městský soud v Brně se dnes začal zabývat případem policisty Jiřího Vlčka, který podle žalobkyně kvůli přidělení bytu v Brně pro svoji dceru dal úplatek 360 tisíc korun. Muž vinu popřel. Případ úzce souvisí s kauzou kolem bývalého předsedy bytové komise části Brno-střed a politika ODS Otakara Bradáče, ve které policie stíhá několik lidí. Hlavní líčení bude pokračovat ve středu, kdy by měl vypovídat jako svědek i Bradáč. Není předpoklad, že v tento den zazní i rozhodnutí.

Obžalovaný policejní důstojník v letech 2021 a 2022 podle žalobkyně Petry Lastovecké usiloval o neoprávněné přidělení městského bytu v Beethovenově ulici. Požádal podle žalobkyně svého známého, který měl kontakty na jednatele realitní kanceláře Zdeňka Červinku, potažmo na Otakara Bradáče, aby dceři pomohli byt za úplatek přednostně přidělit. Podle žalobkyně věděl, že dotyční jsou schopni ovlivnit přidělení bytu ve výrazně kratší době než je obvyklé, obvyklá doba v Brně je několik let. Dcera byt získala. Stejně jako Bradáče, i Červinku policie stíhá v hlavní větvi kauzy.

„Cítím se nevinen, protože přidělení bytu mé dceři jsem nijak neovlivnil a žádné peníze jsem nikomu nepředal,“ uvedl obžalovaný Jiří Vlček. Řekl, že jeho známý dlouhodobě pracoval na realitním trhu, proto se u něj informoval ohledně možnosti koupě či nájmu bytu, chtěl prý po něm kontakty na realitní kanceláře. Uvedl, že jeho dcera byt sice dostala, s ničím jiným z obžaloby ale nesouhlasí. Řekl, že k policii nastoupil v roce 1990, od té doby dostal asi dvaadvacet medailí za vzornou službu, a pokud soud dopadne dobře, rád by v práci u policie pokračoval.

Dcera obžalovaného jako svědkyně uvedla, že bytovou situaci řešila dlouhodobě a byt v Beethovenově ulici byl jedním z několika, na který podávala žádost. Její otec se na tom podle ní nijak aktivně nepodílel. Bytovou situaci řešila s Červinkovou realitní kanceláří PJ-Reality, konkrétně se zaměstnankyní Evou Vágnerovou. Také Vágnerovou policie v souvislosti s bytovou kauzou stíhá. Svědkyně uvedla, že Vágnerová jí poskytovala informace a rady, nikdy jí prý ale nebylo ani naznačeno, že by měla něco zaplatit. Informace a rady Vágnerové nakonec vyústily k přidělení bytu. Za dlouhodobé konzultace jí žena podle ní poděkovala a dala jí květinu.

Dva lidé odešli od soudu v souvislosti s brněnskou bytovou kauzou s podmínkou

Městský soud v Brně dnes na veřejném zasedání uložil dvěma lidem kvůli podplácení podmíněné a peněžité tresty v souvislosti s takzvanou brněnskou bytovou kauzou. Soud schválil dohodu o vině a trestu, rozhodnutí je tedy pravomocné. Případ úzce...

Vypovídaly i dvě tehdejší členky bytové komise, jedna z nich uvedla, že byla přidělováním bytů znepokojená a nechápala, proč někdy nebyl vybrán člověk, který měl nejvíce bodů. V případě bytu v Beethovenově ulici uvedla, že pro přidělení bytu dotyčné nehlasovala, nezdál se jí motivační dopis, který byl k žádosti přiložený. Žena v něm podle ní mimo jiné uváděla, že má nízké příjmy. „Přitom si vybrala jeden z nejdražších bytů s rozlohou sto padesát metrů čtverečních,“ uvedla svědkyně.

Případ úzce souvisí s kauzou kolem Bradáče, tato část vyšetřování dosud neskončila. Kvůli podezření z machinací s byty v části Brno-střed zasahovali policisté v Brně v říjnu 2022. Zadrželi osm lidí. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci tehdy zahájilo trestní stíhání dotyčných pro účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatků ve prospěch skupiny a zneužití pravomoci úřední osoby. Nejvyšší státní zastupitelství loni v únoru zrušilo stíhání dvou z nich, policie pak začala stíhat další tři lidi.

Městský soud minulý týden v souvislosti s kauzou uložil kvůli podplácení dvěma lidem podmíněné a také peněžité tresty. Oba se přiznali, s žalobkyní uzavřeli dohodu o vině a trestu, soud tyto dohody na veřejném zasedání schválil. Jde o první odsouzené v souvislosti s případem.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky ČR, kauza, soud, byty, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Soud se zabývá korupcí při přidělování bytů v Brně. Obžalovaný policista tvrdí, že je nevinný  |  Krimi  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.