Počasí dnes20 °C, zítra23 °C
Sobota 25. května 2024  |  Svátek má Viola
Bez reklam

Za vraždu právničky v Brně si mladý muž odpyká sedmnáct let za mřížemi. Rozsudek potvrdil Vrchní soud

Za předloňskou vraždu ženy v Brně si devětadvacetiletý Stefan Stefanovič odpyká sedmnáct let ve vězení se zvýšenou ostrahou. Trest uložený brněnským krajským soudem mu dnes potvrdil Vrchní soud v Olomouci. Mladý muž ze Srbska žádal výrazné snížení trestu, soud to však odmítl.

Podle rozsudku Stefan Stefanovič neunesl rozchod s ženou, se kterou udržoval krátkodobý poměr, a brutálně ji napadl. Vystudované právničce, která byla jeho krajankou, ve finále zasadil devět ran kuchyňským nožem. Žena zemřela na místě. Obžalovaný u soudu přiznal vinu.

Obhajoba po soudu žádala snížení trestu na 13 let, soudci to však odmítli. „Odvolací soud považuje uložený trest za přísný, nikoliv však za nepřiměřený nebo nezákonný. Na jedné straně je zde polehčující okolnost, prohlášení viny, na druhé straně je třeba přihlédnout k tomu, jakým způsobem byla trestná činnost spáchána a provedena. Šlo až o bestiální provedení, jak to nazval soud prvního stupně,“ uvedl soudce Petr Andres.

Podle soudců obžalovaný útočil proti osobě, která mu byla blízká, proti matce dítěte. Součástí trestu je i trest vyhoštění na dobu neurčitou a ochranné protialkoholní léčení ambulantní formou.

Tragédie se stala na konci roku 2022. Muž podle žalobce Jaroslava Kouřila s vdanou ženou a matkou osmiletého syna udržoval po dobu tří měsíců vztah. Když mu žena oznámila konec vztahu, situaci neunesl a v jejím brněnském bytě ji napadl. „Nejprve ji rdousil, poté jí hlavou mlátil o zem, až upadla pravděpodobně do bezvědomí. Nožem jí poté zasazuje jednu ránu za druhou a to do partií hlavy, krku a čelisti. Protnul jí přitom krkavici a na místě sledoval, jak umírá,“ uvedl žalobce.

Obhajoba žádala dnes výrazné snížení trestu, podle ní nebylo dostatečně zohledněno, že obžalovaný se přiznal. „Trest, který byl uložen, se v takové souvislosti zdá naprosto nepřiměřený. Je zde také doznání, projevená lítost a omluvný dopis poškozeným,“ uvedla obhájkyně. Podle žalobce však nejde o trest nepřiměřený a soud by měl zohlednit právě motiv činu, který je v tomto případě stěžejní. Pachatel podle něj při svém činu nebral v potaz hodnotu lidského života a k oběti přistupoval jako k věci. „Při výslechu obžalovaný uvedl, že když poškozenou nebude mít on, tak ji nebude mít nikdo,“ uvedl žalobce a dodal, že to svědčí o naprosté sobeckosti a egocentrismu.

Kromě trestu musí Stefan Stefanovič zaplatit odškodnění ve výši 1,5 milionu korun synovi zemřelé a půl milionu korun jejímu manželovi, kapitánovi zaoceánské lodi. Oba se po tragédii vrátili zpět do Srbska.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Tereza Pulgretová

Štítky soud, Krajský soud v Brně, Vrchní soud v Olomouci, vražda, trest, vězení, Brno, Olomouc, Srbsko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Za vraždu právničky v Brně si mladý muž odpyká sedmnáct let za mřížemi. Rozsudek potvrdil Vrchní soud  |  Krimi  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.