Hodně smolný den si vybrala důchodkyně z Brna, která na sebe převrhla lednicí plnou jídla. Žena se objemného spotřebiče chytla, aby zmírnila pád. Přitom ale chladničku shodila, kvůli čemuž zůstala pod zařízením uvězněná. V kritické chvíli ale zachovala chladnou hlavu a přivolala si pomoc.
Pod lednicí a potravinami zavelená třiaosmdesátiletá žena si vzpomněla, že má při sobě SOS tlačítko. Jakmile volání uslyšeli strážníci, hned vyjeli na místo a bezradné seniorce pomohli. Byt odemkli náhradním klíčem. Jakmile vstoupili do kuchyně, spatřili důchodkyni sedící na podlaze. Kolem ní byly rozsypané potraviny a vylité mléko.
„Hlídka ji nejprve vysvobodila ze sevření lednice, a jakmile objemný spotřebič postavila na své místo, ujišťovala se, že je seniorka v pořádku. Když lékařské ošetření opakovaně odmítala, strážníci ji zvedli, posadili na židli a vrhli se na úklid kuchyně,“ sdělila za Městskou policii Brno Markéta Skřivánková.
Snahu strážců zákona seniorka ocenila. Několikrát hlídce děkovala a navíc vzkázala děkovná slova městské policii i prostřednictvím svého sociálního pracovníka.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Systém tísňového volání je určen seniorům a osobám se zdravotním postižením, zejména osaměle žijícím. Hlavním cílem je zvýšení bezpečnosti těchto osob a snížení jejich obav, že v případě zdravotní indispozice či kolapsu nedosáhnou na telefon a nedovolají se pomoci.
Občan obdrží SOS tlačítko (zapůjčení je zdarma), prostřednictvím kterého se v případě ohrožení života či zdraví spojí s dispečinkem tísňového volání, který zajistí adekvátní zásah - kontaktováním rodinného příslušníka či sousedů (např. při pádu na zem a neschopnosti vstát) nebo vysláním záchranné služby, popř. policie.
SOS tlačítko je uzpůsobeno tak, aby ho bylo možné nosit u sebe, zavěšené na krku, připnuté na kalhoty nebo upevněné na ruce. Ke spojení s dispečinkem stačí stisknutí tlačítka. SOS tlačítko má také pádový senzor, který při pádu uživatele automaticky přivolá pomoc.
Nespornou výhodou je GPS lokalizace, která se při spuštění alarmu automaticky aktivuje, tzn. tlačítko funguje i mimo samotné obydlí uživatele, a to nejen v Brně, ale prakticky po celé ČR.
Kdo může SOS tlačítko získat?
SOS tlačítko je určeno občanům města Brna:
- seniorům ve věku od 65 let,
- zdravotně postiženým občanům starším 18 let, kteří jsou držiteli průkazu pro osoby se zdravotním postižením.
Komu není možné systém tísňového volání poskytnout
- dětem a mladistvým do 18 let,
- osobám se smyslovým postižením (neslyšící, hluchoněmí), které nejsou schopny oboustranné hlasové komunikace,
- osobám, které nejsou vzhledem ke svému zdravotnímu stavu schopny pochopit funkci a význam systému a z důvodu postižení motorických funkcí nezvládnou obsluhu SOS tlačítka.
Kde SOS tlačítko získat?
Nejprve je třeba vyplnit a podat žádost na kontaktní pracoviště (viz níže). Formulář uživatel obdrží na místě nebo si jej může stáhnout a vytisknout z webových stránek www.css.brno.cz. Na základě podané žádosti bude zájemce kontaktovat pracovník Odboru sociální péče MMB nebo Centra sociálních služeb k provedení místního šetření za účelem doplnění informací, které jsou důležité pro bezpečné a odborné poskytování systému „tísňového volání“.
Kolik to všechno bude občana stát?
Úhrada činí 150,- Kč/měsíc.
Kontaktní údaje:
Místem pro podání žádosti o vydání SOS tlačítka a zároveň místo, kde obdržíte veškeré informace je
Odbor sociální péče MMB (Socio-info point), Koliště 19, Brno 601 67.
pondělí a středa 8:00 – 17:00
úterý a čtvrtek 8:00 – 14:00
pátek 8:00 – 12:00
Tel.: 800 140 800
E-mail: sip@brno.cz
Instalaci tlačítka provádí pověření zaměstnanci Centra sociálních služeb, příspěvkové organizace:
paní Milada Trčková - vedoucí Systému tísňového volání - tel. 778 880 065
pan Ing. Pavel Vanini - technický pracovník - tel. 773 749 975
Jak je dobré mít u sebe SOS tlačítko - jak si myslíte, že by žena bez SOS tlačítka dopadla?????