Slabé volání o pomoc, které zaslechla žena bydlící v brněnském panelovém domě, zachránilo život staršímu muži. Senior ležel tři dny zesláblý a dehydrovaný na zemi. Vysvobodit jej přišli strážníci, kteří se k němu spustili po laně z vyšších pater budovy.
Na brněnské strážníky se obrátila pozorná žena ze Starého Lískovce, která kolem sobotní půlnoci zaslechla zvuky ozývající se přes stoupačky. Ukázalo se, že jde o hlas naříkajícího souseda, který upadl a nemůže se zvednout. Jakmile se přivolaná hlídka vydala k mužovu bytu, uslyšela tichý hlas také přes dveře. Ty však byly zamčené, a protože se situace zdála být naléhavá, rozhodli se strážníci k muži slanit.
„Chvíli na to už se tedy jeden ze strážníků pořádkové jednotky spustil po laně na seniorův balkón a oknem se dostal dovnitř. Na zemi v předsíni pak našel ležícího muže, který si stěžoval na bolest pravého boku a následkem pádu ho bolela i hlava. Posteskl si, že v chodbě leží už třetím dnem," popsala mluvčí brněnských strážníků Markéta Skřivánková.
Senior byl zesláblý a dehydrovaný, a tak potřeboval okamžitou první pomoc. Do nemocnice jej odvezli záchranáři, zatímco strážníci zkontrolovali všechny spotřebiče v bytě. „O celé situaci pak informovali seniorova syna. Poté byt uzamkli a klíče předali jeho majiteli," dodala Skřivánková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Systém tísňového volání je určen seniorům a osobám se zdravotním postižením, zejména osaměle žijícím. Hlavním cílem je zvýšení bezpečnosti těchto osob a snížení jejich obav, že v případě zdravotní indispozice či kolapsu nedosáhnou na telefon a nedovolají se pomoci.
Občan obdrží SOS tlačítko (zapůjčení je zdarma), prostřednictvím kterého se v případě ohrožení života či zdraví spojí s dispečinkem tísňového volání, který zajistí adekvátní zásah - kontaktováním rodinného příslušníka či sousedů (např. při pádu na zem a neschopnosti vstát) nebo vysláním záchranné služby, popř. policie.
SOS tlačítko je uzpůsobeno tak, aby ho bylo možné nosit u sebe, zavěšené na krku, připnuté na kalhoty nebo upevněné na ruce. Ke spojení s dispečinkem stačí stisknutí tlačítka. SOS tlačítko má také pádový senzor, který při pádu uživatele automaticky přivolá pomoc.
Nespornou výhodou je GPS lokalizace, která se při spuštění alarmu automaticky aktivuje, tzn. tlačítko funguje i mimo samotné obydlí uživatele, a to nejen v Brně, ale prakticky po celé ČR.
Kdo může SOS tlačítko získat?
SOS tlačítko je určeno občanům města Brna:
- seniorům ve věku od 65 let,
- zdravotně postiženým občanům starším 18 let, kteří jsou držiteli průkazu pro osoby se zdravotním postižením.
Komu není možné systém tísňového volání poskytnout
- dětem a mladistvým do 18 let,
- osobám se smyslovým postižením (neslyšící, hluchoněmí), které nejsou schopny oboustranné hlasové komunikace,
- osobám, které nejsou vzhledem ke svému zdravotnímu stavu schopny pochopit funkci a význam systému a z důvodu postižení motorických funkcí nezvládnou obsluhu SOS tlačítka.
Kde SOS tlačítko získat?
Nejprve je třeba vyplnit a podat žádost na kontaktní pracoviště (viz níže). Formulář uživatel obdrží na místě nebo si jej může stáhnout a vytisknout z webových stránek www.css.brno.cz. Na základě podané žádosti bude zájemce kontaktovat pracovník Odboru sociální péče MMB nebo Centra sociálních služeb k provedení místního šetření za účelem doplnění informací, které jsou důležité pro bezpečné a odborné poskytování systému „tísňového volání“.
Kolik to všechno bude občana stát?
Úhrada činí 150,- Kč/měsíc.
Kontaktní údaje:
Místem pro podání žádosti o vydání SOS tlačítka a zároveň místo, kde obdržíte veškeré informace je
Odbor sociální péče MMB (Socio-info point), Koliště 19, Brno 601 67.
pondělí a středa 8:00 – 17:00
úterý a čtvrtek 8:00 – 14:00
pátek 8:00 – 12:00
Tel.: 800 140 800
E-mail: sip@brno.cz