pátek 4. prosince 2020 Barbora

Policisté museli propustit turecké řidiče, kteří vezli v kamionu desítky migrantů

Policie propustila oba turecké řidiče kamionu, ve kterém cestovalo 48 běženců, podezření z převaděčství se jim nepodařilo prokázat, uvedl řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek. Kamion s migranty na D2 u Podivína na Břeclavsku kontrolovali minulý týden ve čtvrtek celníci, lidi v návěsu odhalil jejich velkokapacitní rentgen. Šlo pravděpodobně o Syřany a Turky.

V pátek policie uvedla, že cizinečtí policisté vedou s oběma řidiči kamionu „úkony trestního řízení pro trestný čin organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice". Obviněni nebyli, policisty zajímalo, jakou roli v celém případu hrají. Oba řidiči jsou už volní. „Podezření z převaděčství se nepodařilo prokázat. Případ i nadále vyšetřujeme," řekl Malášek.

V návěsu kamionu s tureckou poznávací značkou se tísnilo 47 mužů a jedna žena, šlo především o mladé lidi, 31 z nich uvedlo, že pochází ze Sýrie, 17 z Turecka. Chtěli do Německa, případně do Nizozemska. Kamion měl podle dokladů vézt dlaždice.

Migranti poputují zpět na Slovensko nebo do země, kde požádali o azyl

Policie běžence ještě ve čtvrtek večer rozvezla na služebny cizinecké policie po celé republice, kde zjišťují jejich totožnost a provádějí identifikační úkony. Ještě před tím ale lékař u všech udělal test na covid-19, u všech byl negativní.

Zatím není zřejmé, co s běženci bude dál. „Zajištění cizinci budou buď v rámci readmise vráceni na Slovensko, přijeli odtud. Pokud požádali o azyl v jiné evropské zemi, poputují podle dublinských dohod do těchto zemí," uvedl už dříve policejní mluvčí Pavel Šváb.

Celníci na jihu Moravy migranty zadrželi i v minulých měsících, šlo ale vždy o pár lidí. Naposledy koncem října poblíž hranice se Slovenskem zadrželi na polní cestě tři běžence. Žádný z nich neměl u sebe doklad totožnosti, kvůli dalšímu prověřování je převzala policie.

Hodnocení článku je 48 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto PČR

Štítky uprchlíci, d2, sýrie, kamion, převaděčství, zadržení, turečtí řidiči

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Josef Volfík

A co ten náš řidič, který seděl, anebo ještě sedí ve Francii za "pašování" lidí do Anglie?

středa, 11. listopadu 2020, 12:07

Vladimir Zeman

To jako ti řidiči o těch lidech nevěděli ?To je pěkná blbost .

úterý, 10. listopadu 2020, 21:25

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.