pátek 14. srpna 2020 Alan

Muž ukradl v Brně za nouzového stavu pět housek, u soudu dostal rok a půl natvrdo

Brněnský krajský soud poslal na jeden a půl roku do vězení muže, který v Brně v době nouzového stavu ukradl v obchodním domě pět kusů pečiva. Muž původně dostal od brněnského městského soudu trest dva roky vězení, krajský soud mu ho po odvolání snížil. Rozsudek je pravomocný. Muži kvůli nouzovému stavu v době spáchání krádeže hrozilo až osm let vězení.

Pětadvacetiletý Lukáš Kalina podle obžaloby ukradl pečivo 2. dubna, šlo o pět bulek pizza a jeden kus stál 12,50 koruny. Pečivo vložil do tašky a prošel bez zaplacení pokladnou, poté jej zadržela ostraha. Muž žije na ulici, ke krádeži se přiznal. V minulosti byl za obdobný trestný čin třikrát souzený a v době spáchání nového trestného činu byl v podmínce. Brněnský městský soud jej za krádež pečiva poslal na začátku května do vězení na dva roky. Proti rozsudku podal odvolání.

Nekradl roušky ani dezinfekci, trest je nepřiměřený, prohlásila obhájkyně

„Trest byl nepřiměřeně přísný. Můj klient nekradl roušky ani dezinfekci, měl hlad, jednal z existenčních důvodů," uvedla jeho obhájkyně Petra Žilková. Poukázala i na to, že muž má diagnostikovanou schizofrenii. Navrhovala zastavení trestního řízení či ochrannou léčbu.

Odvolací krajský soud jí dal částečně za pravdu. Podle předsedkyně soudního senátu Markéty Jirsové nebylo pochyb o tom, že muž trestný čin spáchal, trest ale šlo uložit pod hranicí zákonné sazby. Senát se podle ní mohl ztotožnit s tvrzením obhajoby, že muž kradl pouze pečivo, ne věci, které by se týkaly vyhlášení nouzového stavu.

Za nouzového stavu se trestné činy hodnotí daleko přísněji

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) už v březnu upozornilo, že vyhlášení nouzového stavu má výrazné dopady v trestněprávní rovině, kdy lze u některých trestných činů použít přísnější trestní sazby. Podle NSZ se to týká několika trestných činů. Těmi jsou šíření nakažlivé lidské nemoci, ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty, krádež, zpronevěra, podvod, lichva a šíření poplašné zprávy. Posuzovány mohou být v přísnějším odstavci.

Například, pokud se pachatel dopustí krádeže za obvyklého stavu, hrozí mu trest odnětí svobody až dva roky. Pokud se obdobného jednání dopustí v době vyhlášeného nouzového stavu, hrozí mu dva roky až osm let vězení.

Nouzový stav platil kvůli šířícímu se novému typu koronaviru od 12. března do 17. května. Platil zákaz veřejných i soukromých akcí, vstupu veřejnosti do sportovních a kulturních zařízení, zakázán byl provoz restaurací i některých obchodů. Částečně uzavřené byly státní hranice.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo3 čtenářů

Autoři | Foto ilustrační foto, Dominik Svoboda

Štítky krádež, housky, brno, nouzový stav

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Fucik Leos

Schází popis toho, jak se rohlíky a lupič dostaly od zadržení hladovce ostrahou až ke státnímu zástupci. Musel policejní orgán postupovat takto? Vyšetřovatel také? Nemohl to státní zástupce odložit? Je už 1 uloupená houska dostatečně společensky nebezpečná, aby se stala předmětem trestního stíhání? Nebo až 2 housky? 1 rajče? Olámané košťály květáku? Jaké asi byly závěry soudněznaleckého lékařského posudku - v případě schizofrenie nejde asi o bagatelní skutečnosti? Víc otázek, než odpovědí.

úterý, 7. července 2020, 21:47

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.