Firma prodávala koňské maso v hovězích burgerech. Brněnský soud potvrdil pokutu

Autoři | Foto pixabay.com

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost potravinářské společnosti Bidfood Czech Republic, která dostala pokutu 600.000 korun za nedeklarovanou koninu v předsmažených hovězích burgerech. Odebrala je od jiného dodavatele, přesto Státní veterinární správa pokutovala také Bidfood (dříve Bidvest) jako firmu, která klamavě označený výrobek dále distribuovala.

Sankci dvakrát přezkoumával Městský soud v Praze. Poprvé rozhodnutí veterinární správy zrušil. Nařídil, aby znovu zvážila, zda není naplněn takzvaný liberační důvod, což by znamenalo možnost odpustit Bidfoodu pokutu.

Firma tvrdila, že tento druh podvodu nemohla předvídat a že předem vynaložila veškeré úsilí, které bylo možné požadovat. Těžko prý mohla preventivně testovat v laboratořích veškeré produkty na přítomnost jiné DNA, než jakou deklaruje složení výrobku.

Veterinární správa ale uložila pokutu i napodruhé, zdůraznila například to, že každý provozovatel podniku odpovídá za svou fázi potravinového řetězce. Společnost Bidfood sice nebyla výrobcem, ale uváděla zboží do oběhu. Rozhodnutí poté potvrdil i Městský soud v Praze.

Liberační důvod by podle městského soudu existoval jen v případě, kdyby firma měla předem zavedeny mechanismy pro ověření skutečného složení distribuovaných výrobků a kdyby její preventivní opatření přesahovala povinnosti plynoucí přímo ze zákona.

„Takové mechanismy však žalobkyně, jak sama uvádí, v minulosti zavedeny neměla, neboť možnost falšování masa vůbec nepředjímala, testování jednotlivých výrobků považovala v praxi za téměř nemožné a příliš nákladné (s ohledem na několik tisíc druhů výrobků, které distribuuje, a na neuzavřený výčet živočichů, jejichž masem mohly být výrobky kontaminovány)," stojí v rozhodnutí Městského soudu v Praze.

Aféra s koňským masem zasáhla celou Evropu

Aféra s nedeklarovaným koňským masem zasáhla na začátku roku 2013 prakticky celou Evropu. Konina se objevila v různých výrobcích z mletého hovězího masa, zdraví spotřebitelů to neohrozilo.

Státní veterinární správa pokutovala také společnost Kovář plus z Podolí na Uherskohradišťsku, která měla zaplatit 2,28 milionu korun. Na trh uváděla koňské maso označené jako hovězí. Její kasační stížnost zamítl NSS v roce 2017. Firma v minulosti uvedla, že se cítí být obětí irského dodavatele, manipulaci s masem popírala.
 

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky koňské maso, burgery, nejvyšší správní soud, maso, Nejvyšší správní soud České republiky, Bidfood Czech Republic, Státní veterinární správa České republiky, Městský soud v Praze, Evropa

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.