pondělí 6. prosince 2021 Mikuláš

Běžte na injekci, nabádá hospitalizovaná pacientka s koronavirem z brněnské nemocnice

Fakultní nemocnice Brno (FN Brno) trpí nedostatkem zdravotního personálu. Na Klinice infekčních chorob narůstají počty koronavirových pacientů, z nichž mnozí jsou ve vážném stavu. Na přístrojích skončila také Kristýna Horváthová, která je na lůžko upoutaná od minulého týdne.

Neočkovaní i očkovaní, dvacetiletí i osmdesátníci. Takoví jsou covidoví pacienti léčící se v brněnské fakultní nemocnici. S narůstajícím počtem nakažených osob ale zdravotníkům docházejí síly. „Uvítali bychom více lůžek. Především naše klinika je přetížená a chybí dostatečný lékařský i sesterský tým. Nedostatečné personální zabezpečení řešíme zaučováním absolventů,“ řekla k současné situaci primářka Kliniky infekčních chorob Radana Pařízková.

Právě lékaři a také sestry, které musejí pacienty dvacet čtyři hodin denně krmit a polohovat, pociťují vyčerpání. Podle Pařízkové je důvodem velké množství covidových pacientů, neochota personálu vypomáhat na koronavirových odděleních i fakt, že také zdravotníci začínají být nemocní. Pomoci hned několika krajským nemocnicím proto přicházejí vojáci i hasiči.

"Je to vážný..."

Mezi pacienty covidového oddělení je také Kristýna Horváthová, kterou do brněnské fakultní nemocnice přivezla zdravotnická záchranná služba. „Cítila jsem se špatně, ale nevěděla jsem, že mám koronavirus,“ prozradila žena, která za poslední týden přehodnotila svůj postoj ke covidu-19 i očkování.

Horváthová při rozhovoru nedokázala zadržet slzy. Děkovala zdravotníkům za záchranu života a vyzařovala z ní vděčnost za to, jak se o ni zdravotnický personál stará. „Covid jsem vnímala. Věřila jsem i nevěřila, ale vidíte sami, že je to pravda. Je to vážný, radši jděte na injekci. Lidem bych vzkázala, že covid je nebezpečná nemoc. Ať na sebe dávají pozor,“ svěřila se žena s tím, že nebýt brněnských zdravotníků, už by "tady" pravděpodobně nebyla.

Nedostatečné kapacity zdravotnického personálu FN Brno ještě umocňuje fakt, že péče o covidové pacienty je náročná a žádá si více pečujících osob než standardní případy. „Situace je velmi dramatická. Z momentálně hospitalizovaných lidí máme nyní na klinice asi třicet procent očkovaných. U těch záleží na druhu vakcíny,“ řekla Pařízková. 

V brněnské fakultní nemocnici jsou hospitalizovány necelé dvě stovky covidových pacientů. Podobná situace panuje také ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně, kde je nyní 108 pacientů s koronavirem. Zařízení rovněž řeší problém s nedostatkem zdravotníků. „Sestry chyběly i před covidem a nyní je to ještě mnohem horší. Není to jen kvůli zvyšujícímu se počtu pacientů s covidem, kvůli nemoci covid-19 jsme museli část sester dát do očkovacích center, část do testování, část do dvou míst, kde teď podáváme monoklonální látky… Do toho máme samozřejmě i nakažené zdravotníky," řekla dnes mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Hodnocení článku je 48 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto FN Brno | Zdroj FN Brno

Štítky covid, nemocnice, zdravotnictví, zdraví, fakultní nemocnice brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.