sobota 25. září 2021 Zlata

Lidé se budou moci nechat očkovat u praktického lékaře, kraj vydal interaktivní mapu

Do očkování se zapojí praktičtí lékaři, Jihomoravský kraj se domluvil s více než čtyřmi sty doktorů. Jihomoravský kraj proto vytvořil mapu, díky které se mohou lidé lépe orientovat, kam si pro očkování mohou přijít.

Jihomoravský kraj vytvořil interaktivní mapu, která pomůže lidem v orientaci ohledně očkování. Do vakcinace se zapojilo přes 440 praktických lékařů. Od prvního března se tak lidé mohou přes webový formulář registrovat k očkování u svého obvodního doktora. Od tohoto data se mohou registrovat také osoby starší 70 let, které mají přednost spolu se seniory nad osmdesát let a od konce února se mohou přihlašovat také učitelé a další zaměstnanci škol a školských zařízení. 

Stávající epidemická situace je kritická. Nemocnice dosahují svých maximálních kapacit, velká část obchodu a služeb je zavřená a školní lavice jsou z většiny prázdné. Pokud je něco nadějí pro zlepšení současného stavu a pozvolný návrat do normálního života, je to právě očkování. Jsem proto rád, že již v  pondělí spustíme možnost registrace pro osoby starší 70 let,” zmiňuje význam očkování ministr zdravotnictví Jan Blatný (ANO).

Registraci je nutné zahájit vyplněním telefonního čísla, na který přijde PIN kód, který registrující zadá do systému. Následně vyplní osobní údaje a vybere očkovací místo, které preferuje. Po odeslání žádosti pacient obdrží PIN2, ten je potřeba k rezervaci samotného termínu. Termín druhého očkování se vygeneruje automaticky. 

Řazení pacientů probíhá podle věku v Centrálním rezervačním systému. V pořadí nerozhoduje čas registrace ani zdravotní stav. 

Přednost dostanou také učitelé

Od 27. února se mohou registrovat také pedagogové a zaměstnanci ze škol či školek, patří k nim i opatrovatelé a opatrovatelky v dětských skupinách jako jsou mikrojesle nebo zařízení pro děti, které potřebují okamžitou pomoc.

Tito zájemci o očkování se budou muset prokázat písemným potvrzením od zaměstnavatele, přednost budou mít pracovníci nad 55 let a učitelé škol, které jsou v provozu. 

Ministerstvo zdravotnictví považuje otevření škol za jednu z priorit. Aby to bylo možné, je nutné pravidelné testování žáků a učitelů a také co nejvyšší proočkování učitelů. Ti jsou jinak vystaveni velkému riziku nákazy. Zvláště v případech, pokud se jedná o starší pedagogy. Zařadili jsme je proto v rámci očkovací strategie do prioritních skupin a je dobrou zprávou, že jejich očkování může začít,” objasňuje potřebu proočkovat učitele ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Nově bude navýšený také počet očkovacích míst. Zatímco až dosud probíhalo očkování především v nemocnicích, nyní se do očkování zapojí také praktičtí lékaři. Díky tomu se zásadně zvýší počet dostupných termínů pro očkování a celý proces se tak zrychlí.

Zapojení praktických lékařů je krokem, kterým se násobně zvýší počet očkovacích míst a také počet termínů, které bude možné pro očkování využít. Výsledkem tak bude proočkování vyššího počtu osob v kratším čase, než tomu bylo dosud. Spolu s  blížícími se dodávkami dalších vakcín jde skutečně o velmi dobrou zprávu, která může představovat řešení současné nepříznivé epidemické situace,” dodává ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Hodnocení článku je 52 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Jan Luxík

Štítky Očkování, jmk, jihomoravský, praktik, lékař, mapa, region, kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.