Ministerstvo zdravotnictví omezilo od nedělní 18. hodiny výdej léku Plaquenil, mohl by totiž pomáhat nakaženým koronavirem. Maximálně dvě balení Plaquenilu budou moci předepisovat pouze specializovaní lékaři, už tak je ale v mnohých lékárnách nedostupný.
Od nedělních 18 hodin zpřísnila vláda prodej léku Plaquenil. Mohou ho teď předepisovat jen lékaři, kteří se specializují na alergologii, klinickou imunologii, infekční lékařství nebo dětskou či dospělou dermatovenerologii a revmatologii, ovšem jen dvě balení najednou. Účinnou látkou je hydrochlorochin.
Lék by mohl být účinný pro pacienty s nemocí COVID-19. V některých lékárnách však není dostupný už teď.
„S ohledem na fakt, že podle dostupných vědeckých poznatků se léčivý přípravek Plaquenil jeví jako potenciálně účinný pro léčbu onemocnění COVID-19, je třeba předejít jeho nedostupnosti jak pro léčbu pacientů v registrovaných indikacích, tak pacientů s COVID-19,“ uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Výjimku ze zákazu předepisování proto mají lékaři, kteří o tyto nemocné pečují.
O léku, který by mohl výrazně zkrátit dobu, po kterou se nakažený virus vylučuje, mluvil v České televizi náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, jeho název ale nezveřejnil, aby se v lékárnách nevyprodal.
Některé lékárny však už teď hlásí nedostatek tohoto léku a není ani už u některých distributorů.
„Už přes týden, nejspíš v souvislosti se zprávami o účinku antimalarik v zahraničí, jsme zaznamenávali zvýšené výdeje tohoto přípravku. Někdy třeba i v počtu deset balení na jeden recept. V důsledku toho už ve většině lékáren Plaquenil přestal být dostupný,“ řekl pro Českou televizi mluvčí největší tuzemské sítě lékáren Dr.Max, kam jich spadá asi 440 z celkových zhruba 2500, Michal Petrov.
Pokud v lékařském předpisu není uvedena diagnóza pacienta a odbornost lékaře, lékárny Plaquenil nevydají. Lékaři zároveň nesmí předepsat větší dávku než na dva měsíce, čemuž odpovídají dvě balení.
Na použití chlorochinu pro pacienty s COVID - 19 vědci upozorňovali již dříve, stejně jako Státní zdravotní ústav, který varoval před neuváženým užíváním tohoto léčiva. Jeho preventivní působení totiž není nijak doloženo a lidem hrozí nežádoucí účinky. Samoléčba se proto rozhodně nedoporučuje.
„Upozorňujeme na neuvážené užívání chlorochinu. Při jeho užívání se mohou vyskytnout závažné nežádoucí účinky až toxicity. Není doloženo, že by chlorochin působil preventivně před koronavirem. Sdílíme postoj Světové zdravotnické organizace (WHO). Chlorochin není ověřenou léčbou na infekci COVID-19,“ uvedl tehdy SÚKL na svém Twitteru
.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.