Počasí dnes2 °C, zítra4 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Žloutnutí očí je jedním z příznaků žloutenky, říká lékař

Letošní rok bude zcela jistě jedním z těch, kdy se ve větší opět objevila nemoc zvaná žloutenka. O jejích příčinách a následné léčbě se rozpovídal lékař Kliniky infekčních chorob FN Brno MUDr. Petr Husa.

Jak lidé poznají, že mají žloutenku. Jaké jsou její příznaky?

Nespecifické příznaky jako je únava, bolesti břicha, nevolnost, zvracení, průjem, teploty, nadýmání, pocit špatného trávení. Příznakem, který většinou nakažené přivede k lékaři je žloutnutí očí (sklér) a následně i kůže. Moč má také tmavší barvu. U dětí a asi 10% dospělých je infekce bezpříznaková, což napomáhá šíření infekce.

Jaké typy žloutenky jsou u nás nejčastější?

U virových žloutenek závisí na epidemiích hepatitidy A, které se každých pár let vyskytují. Mimo epidemie je nejčastější typ C, při epidemiích jako např. v letech 2008 - 2010 vede typ A. Pozor žloutenka je obecný pojem. Latinský ekvivalent je ikterus. Příčiny jeho vzniku jsou různé nejenom viry hepatitid.

Dá se nějak bránit proti tomu, abych tuto chorobu dostal? Existuje nějaká prevence?

Nejúčinnější prevencí je včasné očkování. Dvě dávky vakcíny zajišťují zpravidla celoživotní ochranu. Očkování však není hrazeno z pojištění. Nejčastěji se nechávají očkovat cestovatelé před výjezdem do Asie či Afriky. Jednou prodělaná infekce zanechává zpravidla celoživotní imunitu. Běžnou prevencí je časté a důsledné umývání rukou po použití toalety, před jídlem a jeho přípravou. Šíření kontaminovanou vodou je v ČR díky vysokým standardům úpravy vody nepravděpodobné. Samozřejmou součástí prevence šíření nákazy je povinná izolace nemocných na infekčních odděleních.

Čím si vysvětlujete, že právě letos je tato infekce velmi rozšířená?

Menší regionální epidemie hepatitidy A jsou běžné a vyskytují se v posledních letech opakovaně (pražská epidemie v letech 2008 - 2010, v Karlovarském kraji v r. 2015). Nákaza se prakticky vždy šíří  primárně v socioekonomicky níže postavených skupinách jako jsou bezdomovci, narkomani a následně jsou postiženi jejich rodinní příslušníci a známí, kteří jsou s nimi v kontaktu.

Jsou na žloutenku náchylnější starší osoby případně lidé s oslabenou imunitou?

Ano, jako u každé jiné infekce. Průběh je navíc zpravidla delší a komplikovanější. Mnoho starších lidí však nákazu již prodělalo a mají vůči ní imunitu. Hepatitida A byla v minulosti běžná choroba.

Jak probíhá standardní léčba?

Léčba je pouze symptomatická. Kauzální terapie neexistuje. Léčíme jen vzniklé příznaky - teploty, nevolnosti, bolesti břicha atd.  V kombinaci s klidovým režimem a šetřící dietou. Účinek hepatoprotektiv je minimálně sporný. Při těžkém poškození jater ​lze použít kortikosteroidy ke snížení imunitní reakce, která primárně poškozuje játra.

S jakými dalšími nemocemi může být žloutenka života ohrožující?

Zejména při cirhóze jater, která je konečným stádiem jaterních onemocnění různé etiologie. 

Zdroj FN Brno

Štítky žloutenka, nemoc, lékař, Petr Husa, Fakultní nemocnice Brno, Afrika, Asie, Česko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Žloutnutí očí je jedním z příznaků žloutenky, říká lékař  |  Život a styl  |  Drbna  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.