Pátek, 8. března 2013, 18:38
Šest koncertů ve čtyřech brněnských chrámech, několik českých a jednu světovou premiéru nabídne publiku 22. ročník Velikonočního festivalu duchovní hudby.
Dramaturgie stojí na tématech exodu a vykořenění, připomíná vztah mezi Starým a Novým zákonem i ústřední roli žalmů v židovské a křesťanské kultuře. Pořadatelé z Filharmonie Brno chtějí vyjít vstříc lidem, kteří si velikonoční svátky nespojují jen s pomlázkou.
V českých či brněnských premiérách zazní duchovní skladby Wolfganga Rihma, Giovanniho Battisty Aloisiho a Giovanniho Valentiniho. Přímo na objednávku festivalu vznikla prostorová kompozice Ondřeje Štochla. Světovou premiéru si odbude 5. dubna.
„K vrcholům festivalu budou bezpochyby patřit vzácně uváděné chrámové skladby Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, brněnská premiéra slavného díla Tehillim Steva Reicha a uvedení Händlova oratoria Izrael v Egyptě,“ řekl dramaturg festivalu Vladimír Maňas.
Poprvé do Česka přijede renomovaný vokální ansámbl Singer Pur z Mnichova. Ze známých sólistů získali organizátoři například uznávanou sopranistku Martinu Jankovou, dále třeba Ivana Kusnjera či Aleše Brisceina. Pozvali také polský soubor Capella Cracoviensis.
„Je to jeden z nejvýznamnějších profesionálních polských ansámblů,“ uvedl Maňas.
Zahajovací koncert hostí 24. března českobratrský evangelický kostel na Komenského náměstí. Festival skončí 7. dubna v katedrále svatých Petra a Pavla. Dramaturgická skladba jednotlivých koncertů je přizpůsobena atmosféře a historii konkrétních kostelů.
V doprovodném programu zazní například Bachovy Pašije podle svatého Matouše v podání studentského sboru a orchestru z Utrechtu nebo kajícné zpěvy v byzantském duchu jako připomínka letošního cyrilometodějského výročí.
Přesný program najdou zájemci na webových stránkách Filharmonie Brno, kde lze také zakoupit vstupenky.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.