Pátek, 1. února 2013, 11:22
Brno nabízí bohatý výběr restaurací zapojených do právě probíhajícího Grand restaurant festivalu, který v nejlepších českých restauracích představuje vrchol tradiční české a světové kuchyně. A Brněnská Drbna do jednoho z podniků vyrazila na ochutnávku osobně.
Všechna menu jsou dostupná na festivalovém webu, po online rezervaci a zaplacení fixní částky, v Brně a v Praze 600 Kč, v ostatních městech 550 Kč, jdete najisto.
Drbna si vybrala podnik La Bouchée [labušé], který je již tradiční součástí brněnské gastronomické scény. Tato restaurace obvykle hledá inspiraci ve francouzské kuchyni založené na špičkových českých surovinách a tento model se příjemně odrazil i v naší tříchodové večeři.
Restaurace je situována do historického sklepení činžovního domu v Údolní ulici. Je rozdělena do třech částí, které se lehce liší charakterem prostředí. Bohužel je přístup komplikován schodištěm a ani interiér restaurace se neobešel bez dalších schodů, takže rodiče s kočárkem nebo vozíčkáři mají návštěvu La Bouchée ztíženou.
Příjemná obsluha nás uvedla ke stolu blízko krbu a po dotazu zda budeme chtít k jídlu i víno, podnik nabízí sklenku ke každému chodu zdarma, následoval první chod, kterým byla tradiční francouzská mušlová polévka se slávkami a srdcovkami.
Tento chod je ve festivalovém pojetí nazýván mistrovským kouskem šéfkuchaře. Bohatá polévka byla příjemně silná a voněla po řapíkatém celeru, mořských plodech a kořenové zelenině.
Someliér vybral svěží Rýnský ryzlink z rodinného vinařství Čevela. I když jsme v jedné ze slávek narazili na pár zrnek písku, tak nás první chod potěšil a příjemně naladil.
Jako druhé jídlo byl na řadě chod zvaný Farmář a tradice. Tradičním jídlem se stal lanýž ze savojské kapusty plněný pomalu pečeným bio jehněčím z moravských Bílých Karpat s divokými houbami.
Kapustová kulička plná směsi masa a hub byla doprovázena kyselejším žloutkovým dipem a sladkou kaštanovou pěnou, které hodnotíme velice pozitivně, ale bylo jich jen maličko a rozhodně nestačily dochutit tu spoustu masa, kterou list kapusty skrýval.
Jehněčí bylo jemné a chuť hub jej příjemně rozvíjela, kapusty však bylo stejně jako omáček málo. Celkově nebylo toto jídlo takovým tahákem, jaký jsme čekali.
Víno bylo k jehněčímu samozřejmě červené a vybráno bylo Zweigeltrebe pozdní sběr z vinařství Kern. Po vynikajícím ryzlinku jsme však byli lehce zklamáni.
Třetím a oficiálně posledním chodem festivalového menu bylo nejlepší jídlo od maminky v podání šéfkuchaře restaurace La Bouchée - líčka z divočáka dušená s hruškami v červeném víně servírovaná s pálenými bramborovými pusinkami.
Hovězí líčka se stala oblíbenou součástí jídelních lístků "lepších" restaurací napříč celou zemí a tak jsme byli zvědavi, jak se s tímto mírným přetlakem vypořádá místní kuchyně.
Zvěřina byla příjemnou změnou, maso bylo výrazné a doměkka podušené a sladké a měkké plátky hrušek příjemně kontrastovaly se silnou omáčkou. Místo obvyklé bramborové kaše zde podávají plamenem opalované bramborové pusinky, které nám přišly jako dobrý nápad.
Jídlo bylo skutečným zlatým hřebem menu a tentokrát jej lépe podpořilo i víno – Pinot noir - výběr z hroznů z vinařství Proqin nás příjemně přenesl od nejlepšího jídla od maminky k bonusu v podobě Tarte aux pignons.
Koláček v provensálském stylu s kandovaným ovocem a kopečkem šlehaného crème fraîche připomínal něco mezi vánočním cukrovím a marokánkou. Piniové oříšky mu dodaly křupavost, kandované ovoce sladkost a šťavnatost, crème fraîche pak dal koláčku lehkost.
Bohužel objednané espresso a café lungo nedosahovaly kvality, kterou bychom očekávali.
Připravené festivalové menu celé koncepci nesoutěžní přehlídky toho nejlepšího z české gastronomie rozhodně ostudu neudělalo a přes drobné nedostatky jej můžeme vřele doporučit.
Grand restaurant festival probíhá až do 28. února a v restauracích je stále na únor dostatek míst k rezervaci.
Napsal Miroslav Toman
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.