Počasí dnes20 °C, zítra22 °C
Pátek 29. března 2024  |  Svátek má Taťána
Bez reklam

Bezpečné opalování – vyhněte se nástrahám slunečního záření!

Každý z nás ví, že před slunečními paprsky je třeba se chránit, abychom zamezili spálení pokožky, rychlejšímu stárnutí pleti nebo dokonce i strašákovi jménem rakovina kůže. Kolik lidí se ale ve skutečnosti orientuje v oblasti ochranných faktorů, fototypů a dalších pojmů, které se shlukují kolem výrazu „sluneční ochrana“?

 Jaký je podíl těch, kteří používají správný faktor a těch, jejichž výběr je spíše nahodilý a bezmyšlenkovitě si na dovolenou sbalí první opalovací přípravek, který jim padne do ruky? A do jaké skupiny vlastně patříte vy?

Co se skrývá za SPF?

Čísla na opalovacích přípravcích vyrovnaných v regálech na vás mohou působit jako nepochopitelná matematická řada, jejíž řešení přesahuje veškeré vaše schopnosti. Pojďme v těchto číslech najít nějaký smysl. Jednotná zkratka SPF pochází z anglických slov „sun protection factor“, v překladu tedy něco jako faktor ochrany před sluncem. Označuje, kolik UVB paprsků přípravek propustí k pokožce. Například krém s faktorem SPF 20 propustí pouze jednu dvacetinu paprsků, což znamená, že doba bezpečného pobytu na slunci se může prodloužit až dvacetkrát. Bezpečnou dobou pobytu na slunci se standardně rozumí doba, po jakou můžete zůstat na slunci, než vaše pleť zčervená. Jestli tedy bez použití opalovacího přípravku běžně zčervenáte za 15 minut, aplikace opalovacího krému s SPF 20 vám zaručí bezpečný pobyt na slunci až na 300 minut. Tedy měla by ho zaručit v ideálním případě. Samozřejmě se zde pohybujeme pouze v teorii. V praxi je třeba vzít v úvahu různé aspekty, jako je koupání se ve vodě, otírání ručníkem, pot a podobně, které působení ochranného faktoru oslabují. Odborníci proto doporučují přemazávat se opalovacím přípravkem každé dvě hodiny.

Poznejte svůj fototyp

Velký vliv na výběr správného faktoru má odhalení toho, jaký jste fototyp. Fototyp zjednodušeně představuje předpověď, jak bude vaše pokožka reagovat na sluneční paprsky. Mezi světovou populací lze rozpoznat 6 fototypů, v našich zeměpisných šířkách patří většina lidí mezi 4 nejsvětlejší.

• Fototyp I – světle blonďaté až zrzavé vlasy, oči v odstínech modré, velmi světlá pokožka s množstvím pih. Takřka okamžitě po vystavení se slunci vaše citlivá pokožka červená, bezpečný pobyt na slunci bez použití opalovacích přípravků trvá pouze 5 až 10 minut. Na dovolenou v Čechách si s sebou vezměte ochranný faktor 25 až 30, k moři si zabalte přípravek alespoň s SPF 50.

• Fototyp II – blonďaté až plavé vlasy, modrošedé či zelené oči, světlá pleť s broskvovým nádechem a pihami od sluníčka. Pokožka zrudne zhruba po 10 až 20 minutách pobytu na slunci bez ochranného přípravku. Opaluje se do světle karamelového odstínu. Na tuzemské dovolené vás ochrání SPF 15 až 20, k moři ochranu zvyšte na SPF 30 až 40.

• Fototyp III – hnědé vlasy a šedé až hnědé oči, světle hnědá pokožka, která ne vždy zčervená, dobře se opaluje a hnědne. Optimální doba slunění je 20 až 30 minut. V naší zeměpisné šířce postačí SPF 10 až 15, u moře vsaďte alespoň na SPF 20.

• Fototyp IV – tmavě hnědé až černé vlasy, tmavé oči a olivová pleť. Pokožka nerudne, naopak bez problémů hnědne, nicméně je stále nutné používat ochranné přípravky, abyste nebezpečným sluněním zbytečně neurychlovali proces stárnutí pleti. Proto zůstávejte na slunci bez použití SPF maximálně 45 minut. Ve zdejších krajích použijte nižší ochranu SPF 6 až 10, k moři si pořiďte SPF 15 až 20.

Jak vyzrát na UVA záření

I když se kosmetické společnosti dlouho zaměřovaly na ochranu pouze před UVB zářením, které bezprostředně způsobuje zrudnutí pokožky, spálení a puchýře, aktuální poznatky hovoří jasně: Daleko větší nebezpečí vlastně představuje UVA záření, jehož škodlivé účinky nejsou zřejmé okamžitě po slunění, ale vybírá si svou daň až po letech. UVA záření proniká hluboko do pleti, kde narušuje pleťové buňky, urychluje vznik vrásek a bylo prokázáno, že je to také významným agresorem při vzniku rakoviny kůže. Na opalovacím přípravku proto hledejte vedle SPF faktoru i zmínku o tom, zda chrání před UVA zářením.

Podívejte se na naši nabídku opalovacích přípravků na opalování (tělo i obličej) a po opalování (tělo i obličej). Nezapomínejte, že mnoho běžných denních krémů již také obsahuje SPF faktor, stejně tak jsou na tom i make-up.

Napsala krása.cz

Štítky pokožka, opalování, záření, moře, sluneční energie, rakovina kůže, stárnutí, sluneční světlo, Česko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Bezpečné opalování – vyhněte se nástrahám slunečního záření!  |  Radilka  |  Drbna  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.