Tato cimbálová muzika ani zdaleka nezapadá do šuplíků označených štítky: tradiční, slovácká, krojovaná. Nepatří ani do kategorie koncertní ani do té „sklípkové“. Tak moc se liší od ostatních, že mi to prostě nedalo.
Na začátku byl telefonát a domluva s basistou muziky na konkrétní místo a čas setkání pro naše popovídání. Basista Kamil Kristen zvolil kavárnu poblíž svého bydliště v brněnské čtvrti Komín. To, že jsem se s Kamilem Kristenem sešla na ulici, která nese jméno Kristenova mě překvapilo.
„Vít Kristen, po kterém je ulice pojmenovaná, byl prvorepublikový četník a statečný brněnský odbojář. Za odboj byl zatčen a zahynul v koncentračním táboře. Byl nějak spřízněn s mým dědečkem, ale přesnou rodinnou vazbu neznám,“ vysvětluje Kamil.
Čtveřice muzikantů, z nichž se většina věnuje, nebo hodlá věnovat, hudbě profesionálně, se sešla zhruba před dvěma lety. Zahráli si na akci, kvůli které se dali dohromady a společná souhra jim „zavoněla“. Tři z nich se potkali už dříve v muzice brněnského folklorního souboru Púčik. Byli to primáš a vedoucí muziky Vojtěch Konečný, violista Jozef Klobučník a už zmíněný basista Kamil Kristen. K této sestavě se přidal cimbalista Michal Grombiřík. Příležitostí, kde si společně zahrají není mnoho. Poptávek je hodně, vytížení členů, a především jejich další muzikantské aktivity ale častější společné hraní zatím nedovolují. Sejdou se jednou za pár měsíců, není čas zkoušet, a když, tak bezprostředně před vystoupením. Muzikantsky si ale sedí a posluchači jejich výkon oceňují bouřlivým aplausem.
Duší i tváří muziky je bezesporu charismatický primáš Vojtěch Konečný. Ten si k folkloru občasně odskakuje od svého houslového postu v orchestru Městského divadla v Brně a také z pozice houslisty a zpěváka banjo punk jazz kántry turbošansonové kapely Poletíme?. Léta strávená v Púčiku a inspirace podpoľanským zpěvákem Vlado Homolou nasměrovaly výběr regionu i repertoáru. Muzika se prezentuje především písněmi a hudebními úpravami z oblastí středního a východního Slovenska. Nutno říci, že všichni členové mají tyto regiony výborně naposlouchané a zvládnuté co do harmonie, vyhrávek i autentického smyku doprovodných nástrojů. Jak by taky ne. Jozef Klobučník je jediný „pravý“ Slovák v kapele, dnes už naturalizovaný Brňák. Rodilý Brňák Kamil Kristen měl zase možnost pochytit ty správné basové „grify“ v renomovaných slovenských muzikách.
Michal Grombiřík je kmenovým cimbalistou CM Lália. Spolu s Jozefem Klobučníkem však spolupracuje také na projektu Midnight Coffee Session, kde si fúzi swingu, jazzu a folku jako host užívá taky Vojtěch Konečný. Poctivé stredoslovenské melodie tak občas doplňují folklorní improvizace a úpravy v rytmu jazzu nebo swingu.
Muzika si zahraje hlavně na klubových akcích nebo při společenských událostech. Na těch se často sejdou tanečníci nebo zpěváci, kteří si chtějí zazpívat moravské lidovky, známější i méně známé. Jak se s takovými požadavky potýká parta Brňáků hrajících slovenský folklor?
„Běžně známé písničky samozřejmě známe a na požadavek publika rádi zahrajeme. Někdy se je pro zábavu nezdráháme okořenit trochou jazzu. V moravských regionech tak kovaní nejsme. Jeden Slovák a dva Brňáci. Podrží nás ale cimbalista, který hraje s cimbálovkou a lépe se v regionech orientuje,“ doplňuje Kamil Kristen.
To, že by muzika začala systematicky zkoušet, natáčela hudební nosiče a pravidelně se účastnila prestižních folklorních festivalů je zatím jen nerealizovaným přáním jejich členů. Publikum by si však více slovenských (i jiných) melodií od těchto technicky zdatných a talentovaných muzikantů jistě zasloužilo. Třeba se dočkáme.
Housle (prim): Vojtěch Konečný
Viola: Jozef Klobučník
Kontrabas: Kamil Kristen
Cimbál: Michal Grombiřík
Rubrika Folklorní Drbna vzniká ve spolupráci s mediální agenturou Taktiq communication.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám