Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

KOMENTÁŘ: Maláčová: Volný pád, nebo Sbal prachy a vypadni?

Autoři | Foto Wikimedia Commons, Hruskama

Sociální demokracie se letos v říjnu zúčastní sněmovních voleb na kandidátkách formace Stačilo!. Reálně dostala pět teoreticky volitelných míst a čtyřicet jmen bude rozmístěno napříč republikou. Na oplátku SOCDEM přijímá program i podmínky této nové radikálně levicové platformy vedené KSČM.

Autor je publicista a politický komentátor.

Tento plán už dříve vyvolal odpor uvnitř strany. Sociální demokracii opouští její bývalý předseda Michal Šmarda, poslední hejtman Martin Netolický i jediný senátor Petr Vícha už odešli. A s nimi mnozí další. Tímto krokem strana definitivně přestala být parlamentní silou a zároveň přišla o své poslední zastoupení ve vedení krajů. Zbývá pouze prázdná značka a několik jmen, která budou doufat, že je komunisté nechají přežít pod vlastním logem.

Podmínky dohody jsou pro SOCDEM ponižující. Strana zcela kapitulovala – programově i organizačně. Stačilo! jí formálně slíbilo podíl na kandidátkách, ale nedává jí žádnou jistotu samostatného klubu ve Sněmovně. Peníze za hlasy i za mandáty v kase Lidového domu asi neuvidí. A v klíčových programových bodech – jako je plánované vystoupení z EU a NATO – sociální demokraté buď mlčí, nebo se vymlouvají. Realitou však je, že ustoupili.

Zrada paměti, hodnot i zbylých voličů

Těžko říct, co je na tom horší: ztráta paměti nebo ztráta studu. Sociální demokracie, která kdysi bojovala proti komunistům a která jimi byla v roce 1948 zlikvidována, dnes s KSČM ochotně kandiduje. Zrazuje se tím vše, co v minulosti představovala – a to nejen historicky, ale i politicky. Nejde jen o symboly. ČSSD (nyní SOCDEM) byla stranou, která dovedla Českou republiku do EU a NATO. Teď její vedení mlčky přijímá protizápadní a autoritářskou orientaci výměnou za pár míst na kandidátkách.

Jana Maláčová se v očích veřejnosti stává likvidátorkou sociální demokracie. Zradila voliče, zradila minulost vlastní strany, zradila její hodnoty. A to vše kvůli tomu, aby si udržela politickou existenci. Bez stranických funkcí by musela na pracovní trh – což je perspektiva, kterou lidé jako Maláčová považují asi za nezvladatelné trauma.

Přitom ani není jisté, že to celé bude fungovat. Stačilo! se podle průzkumů pohybuje kolem pěti procent, někdy i pod touto hranicí. SOCDEM má kolem dvou procent. Jenže iluze jednoduchého součtu selhává: voliči sociální demokracie jsou specifickou skupinou. Nepřešli k ANO, ke komunistům ani k SPD – a mohou těžko akceptovat, že jejich bývalá strana kandiduje po boku sil, které otevřeně mluví o spolupráci právě s Babišem a Okamurou.

Ani na druhé straně není situace jasná. Tradiční voliči Stačilo! jsou většinou starší a mají historickou paměť. Ne každý z nich bude nadšený, že na jejich kandidátkách najednou figuruje Maláčová nebo Zaorálek. Už teď je patrné, že se celá věc nehodí ani samotnému Stačilo! – spolupráce se SOCDEM se na jejich oficiálních kanálech zmiňuje jen okrajově. PR struktura hnutí dává od nových spojenců zřetelný odstup.

Výmluvný je i spor o první místo v Praze. Maláčová se stala jedničkou, zatímco dosavadní lídryně Petra Prokšanová byla odsunuta na druhé místo. Tato změna není bez následků. Vztahy mezi oběma ženami jsou napjaté a jejich spolupráce ve společné kampani bude sotva možná. I to ukazuje, že spojení SOCDEMxf a Stačilo! je umělé a hluboce nestabilní.

Tři různé konce

Možnosti jsou tři. První, stále pravděpodobná, že spojení opravdu zafunguje. Stačilo! projde do Sněmovny a sociální demokraté tam získají přežití – Maláčová, Zaorálek nebo někdo z dalších. Druhá varianta, nejpravděpodobnější: KSČM uspěje, ale disciplinovaní voliči vykroužkují komunisty do čela a sociální demokraté skončí mimo hru. A třetí scénář, pro Maláčovou ten nejkrutější: kvůli kontroverzi a chaosu se část voličů obrátí jinam. Hranice pěti procent zůstane nedosažitelná, a celá formace včetně komunistů propadne. Stačilo! se pod tlakem rozpadne a zůstane po něm jen pachuť.

A v tom by byl krásný paradox: Jana Maláčová by se poprvé v životě stala skutečně užitečnou. Zlikvidovala by totiž hned dvě strany, jejichž politický čas už dávno vypršel.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Jana Maláčová, Sociální demokracie, Stačilo!, komunista, Sbal prachy a vypadni, volný pád, KSČM, NATO, Poslanecká sněmovna ČR, Česko

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.