Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Tato otázka je jednou z klíčových, protože když se člověk s poruchou příjmu potravy rozhodne léčit, často je to pro něj velká neznámá a nemá moc představu, co si pod léčbou vlastně představit. Možností je přitom několik.
„Jak se poruchy příjmu potravy léčí? Léčba je založena na kombinaci psychoterapie (rodinná i individuální) a nutričního poradenství. Ve vážnějších případech je nutná intenzivní léčba formou stacionáře nebo hospitalizace,“ uvádí tým mladých lékařů a studentů medicíny Loono, který se snaží na problematiku zdraví dívat moderně a srozumitelně o ní informovat.
Podobně hovoří také jedna z největších českých odbornic na poruchy příjmu potravy Hana Papežová: „Péče má být komplexní, s důrazem na výběr a koordinaci adekvátních diferencovaných postupů,“ uvádí Papežová v publikaci Postupy v léčbě psychických poruch.
„Léčba anorexie se stále posouvá kupředu, což je skvělé. Protože pokud se vás budou jen snažit vykrmit rohlíky, anorexie může jen přejít v bulimii,“ upozorňuje autorka podcastu Stop anorexii Markéta Hamerníková.
Lidé s poruchou příjmu potravy, kteří se rozhodnou podstoupit léčbu, mají tři základní možnosti: ambulantní léčbu, denní stacionář nebo hospitalizaci. Každá z variant má své výhody a nevýhody.
„Pokud se léčíte ambulantně, tolik vás to nevytrhne z běžného života, máte možnost se dál věnovat svým koníčkům, zapojovat se do společenského života, chodit do školy nebo do práce – pokud to fyzicky zvládáte. A to je dobře, protože cokoli z normálního života pomáhá dostat nemoc pod kontrolu. Neřešit jen jídlo, ale dělat i další věci,“ říká Markéta Hamerníková.
Další výhody a nevýhody jednotlivých možností léčby uslyšíte v podcastovém díle: Jak se léčí anorexie. Ten najdete na Spotify, Apple Podcasts, ve formě videa na Youtube nebo na www.stopanorexii.cz.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.