Čt 13. 8. 2026Alena
Doprava

V Brně se otevře druhý největší přestupní terminál. Přesunou se tam šaliny i autobusy

MMichal Šťatsný3 minuty čtení2. 12. 2022, 12:30
V Brně se otevře druhý největší dopravní terminál. Přesunou se tam šaliny i autobusy
V Brně se otevře druhý největší dopravní terminál. Přesunou se tam šaliny i autobusy · Foto: dpmb

Bohunický kampus se stane po autobusovém nádraží Zvonařka nejdůležitějším přestupním terminálem v Brně. Kromě šalin se přesune do Bohunic také pět autobusových linek. Změny začnou platit od 11. prosince, kdy se mění v Česku jízdní řády.

Dopravní stavba v Bohunicích za 1,4 miliardy korun, jíž dominuje nejdelší tramvajový tunel v Česku, umožní nejen pohodlnější cestu tramvají či trolejbusy k nemocnici až do centra Brna, ale také se stane hlavní přestupní křižovatkou pro cestující z Brněnska. Celkem se přesune k dopravnímu uzlu pět regionálních linek – 51, 401, 402, 405 a 406, jež jezdí například do Rosic, Ivančic, Oslavan a dalších více než třiceti obcí. Některé linky tak neskončí jako doposud v ulici Kyjevská. Navíc dojde k navýšení spoj a cestující se snadněji dostanou do centra moravské metropole.

Dopravce Kordis JMK, který zajišťuje dopravu v Jihomoravském kraji, počítá, že denně odjede z terminálu až 7 tisíc cestujících. „Ve špičkovou hodinu bude z terminálu odjíždět až patnáct regionálních spojů do hodiny, což odpovídá odjezdu autobusu zhruba každé čtyři minuty, ve vrcholné ranní špičce budou příjezdy autobusů z regionu každé dvě až tři minuty,“ řekl ředitel společnosti Kordis Jiří Horský.

Pojede více vlaků

Pozměněné jízdný řád a změny spojů zveřejní dopravce dnes na webových stránkách IDS JMK, kde najdou lidé veškeré změny. Novinky se dotknou rovněž vlakových spojů. Na trať se po konci železniční výluky mezi Blanskem a Brnem vrátí pravidelné linky, které pojedou častěji i o víkendu. Navýšení počtu linek umožní nasazení nových vlakových souprav.  „V souvislosti s nasazením jednotek Moravia bude zejména o víkendech posílen provoz páteřních vlakových linek S2 a S3. Cestující z Blanska, Tišnova, a Sokolnic tedy budou mít k dispozici dvakrát více spojů,“ uvedl mluvčí Kordisu Květoslav Havlík

Zdražené jízdenky

Novinkou jsou v souvislosti se změnou jízdních řádů rovněž upravené ceny jízdenek. Ceník, který začne platit od března, schválili krajští radní. Jízdné podraží téměř o pětinu, v průměru o sedmnáct až devatenáct procent. Za cestování prostředky integrovaného dopravního systému si lidé připlatí kvůli vzrůstajícím nákladům na provoz veřejné dopravy. 

„Projednání nového tarifu už bylo nezbytné, abychom už nyní mohli zadat požadavky dopravcům a dodavatelům na úpravy prodejního softwaru a tisky jízdenek. Při tak zásadních úpravách tarifu jsou nutné minimálně tři měsíce na přípravu takových změn. V tomto čase také povedeme jednání s městy, která objednávají městskou dopravu – naším cílem je zajistit sladění cen v regionální a městské dopravě,“ sdělil krajský radní pro dopravu Jiří Crha (ODS).

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Jak vyzrát na sucho? Dobrovolníci na Brněnsku budují speciální přehrádkySpolečnost

Jak vyzrát na sucho? Dobrovolníci na Brněnsku budují speciální přehrádky

Dobrovolníci začali tento týden v reakci na extrémní sucho v lokalitách v okolí Tišnova na Brněnsku a Velké Bíteše na Ždársku budovat přehrádky na lesních melioračních strouhách. Cílem je navrátit vodu do krajiny, řekl Jan Skalík z Hnutí DUHA, které akci uspořádalo.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéSpolečnost

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook