Počasí dnes0 °C, zítra2 °C
Sobota 9. prosince 2023  |  Svátek má Vratislav
Bez reklam

V Brně funguje první sexuologická poradna pro nemocné

Ve Fakultní nemocnici v Brně se otevřela sexuologická poradna pro onkologicky nemocné pacienty. Podle mluvčí nemocnice Anny Mrázové je první v Česku. Pacienti s nádorem prostaty, střeva nebo prsu totiž mohou mít se sexuálním životem kvůli svému onemocnění problémy.

Odborníci v poradně ve Vinařské ulici jim pomohou tyto potíže překonat.

„Nádor a důsledky onkologické léčby vedou k pocitům nízké sexuální atraktivity, sníženému zájmu o sex s rozvojem celé řady sexuálních poruch. Zcela zásadní je na prvním místě léčba nádorového onemocnění. Nic nebrání obnovení sexuálního života během léčby, pokud nemocný má chuť, sílu, není unavený a má podporu partnera,“ uvedla Mrázová.

Ztráta sexuálních funkcí je nejčastěji spojena s nádorem tlustého střeva, konečníku a prostaty u mužů. Rakovina prsu u žen zase může vést k frustraci a pocitu sexuální nepřitažlivosti.

V posledních letech roste počet nádorů ve věkové skupině lidí mezi 50. a 59. rokem, objevují se ale i u mladších lidí. Právě těm může ztráta sexuálního vyžití zkomplikovat partnerský vztah nebo i celkově kvalitu života.

Až 80 procent mužů má v důsledku léčby rakoviny prostaty problém se ztopořením, stejné potíže mají čtyři z deseti mužů s nádorem střev a konečníku.

Všechny problémy spojené se sexem by se podle mluvčí měly řešit co nejdříve. Lidé se prý často stydí, nechtějí s lékaři o svých problémech mluvit a myslí si, že existence nádoru jejich sexuální život ukončila.

„Sexuální funkce, které jsou v důsledku nemoci a léčby porušeny, vyžadují léčbu a rehabilitaci. Platí, že čím dříve se začnou sexuální poruchy léčit a řešit, tím je větší šance na úspěšný výsledek,“ podotkla Mrázová.

Poradna funguje každé pondělí od 8:00 do 15:00.

Zdroj: ČTK
Foto: www.fnbrno.cz

Štítky Sexuologická poradna, Brno, Fakultní nemocnice, onkologie, nemoc, sexuální život, sexuální poruchy, rakovina, léčba, Fakultní nemocnice Brno, Česko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V Brně funguje první sexuologická poradna pro nemocné  |  Zdraví  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.