Počasí dnes24 °C, zítra18 °C
Neděle 14. dubna 2024  |  Svátek má Vincenc
Bez reklam

V Boskovické nemocnici leží pacient otrávený metanolem

Stav dvaapadesátiletého muže, který leží v Nemocnici Boskovice na Blanensku s otravou metanolem, je stabilizovaný. Neměl by být v ohrožení života, řekl v sobotu večer náměstek pro preventivně léčebnou péči Vladimír Zemánek. Zatím však není jasné, zda bude mít muž nějaké následky.

"Pacienta už jsme odpojili od umělé plicní ventilace. Dýchá sám. Nicméně stále není při vědomí, a proto je příliš brzy předjímat, jaké následky bude mít," uvedl Zemánek.

Nemocnice přijala muže v pátek. "Manželka ho přivezla v obrovských křečích. Upadl do bezvědomí. Velmi rychle jsme diagnostikovali otravu metanolem a zahájili jsme adekvátní terapii," uvedl Zemánek.

Policisté případ vyšetřují. "U muže doma jsme zajistili láhve s alkoholem a předali jsme je do laboratoře k dalším rozborům. Zatím nemáme zdroj otravy a není jasné, v čem se metanol nacházel. Vyšetřování je teprve na počátku," řekla ČTK blanenská policejní mluvčí Iva Šebková s tím, že během dneška vyšetřovatelé nic nového nezjistili.

Lidé by měli být opatrní a vyvarovat se požívání alkoholu s nejistým původem. "Někteří mohou mít doma i starší láhve s nálepkami likérek, na které jsme upozorňovali," dodala Šebková. 

Boskovická nemocnice měla už v minulosti jednoho pacienta otráveného metanolem. "Muž byl také v kritickém stavu, ale nakonec od nás odešel po svých. Postupně se mu začal zlepšovat i zrak. Lze to považovat za zázrak," řekl Zemánek.

U člověka, který požije metanol, se projeví porucha koordinace. Charakteristickými symptomy otravy jsou zvracení, bolesti břicha, průjem, bolesti zad a hlavy, závrať, nesrozumitelná řeč, ztuhlost šíje, křeče, poruchy vidění a bezvědomí.

V případě pochybností by lidé neměli otálet s návštěvou lékaře. "Po požití je vhodné navodit zvracení a vypití dvou až čtyř panáků tvrdého alkoholu známé kvality, čímž se sníží tvorba toxických produktů," radí webové stránky kyjovské nemocnice, která před dvěma lety přijala jednoho z prvních otrávených pacientů.

Metanolová kauza propukla v září 2012. Od té doby má téměř 50 obětí. Policie ukončila vyšetřování hlavní zlínské metanolové větve na konci loňského roku. Státní zástupce obžaloval přes 30 lidí.

Zdroj ČTK

Štítky alkohol, metanol, Brno, Boskovice, nemocnice, otrava, methanol, Nemocnice Boskovice s.r.o., pacient, okres Blansko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V Boskovické nemocnici leží pacient otrávený metanolem  |  Zdraví  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.