Lékaři z brněnské nemocnice v Bohunicích pomáhají lidem, kteří kvůli obrně lícního nervu přišli o schopnost se usmívat. Díky unikátním operacím vrací pacientům mimiku i sebevědomí. Pomáhají dětem i dospělým znovu najít radost z úsměvu. Příkladem je devítiletá Anetka, které se děti ve škole kvůli vadě škaredě vysmívaly.
Odborníci z Brna pomáhají lidem, kteří májí potíže s pohybem v obličeji. Jde o pacienty s vrozenou nebo získanou obrnou lícního nervu. Ten ovládá celou mimiku obličeje, tedy například zvedání obočí, zavírání očí, pohyb úst a úsměv.
Lidé s obrnou lícního nervu schopnost ovládat mimiku ztrácí. Pokus o úsměv se podobá spíše grimase, nemohou ani verbálně vyjadřovat jiné emoce. Mnohdy tak čelí nejen významným funkčním i estetickým potížím, ale také sociálním a emocionálním.
„Cílem chirurgické léčby je zmírnit funkční problémy, obnovit symetrický vzhled obličeje a dosáhnout přirozeného a koordinovaného úsměvu a tím významně zlepšit kvalitu života,“ řekl přednosta kliniky popálenin a plastické chirurgie bohunické nemocnice Libor Streit.
U dětí narozených s vrozenou obrnou lícního nervu je nejlepší, když zákrok absolvují v předškolním věku. Operaci před rokem podstoupila například dnes devítiletá Anetka. „Od mala jsme chodili na rehabilitace. S operací jsme vyčkávali, ale když Anetka nastoupila do školy, spolužáci byli zlí a smáli se jí, že je křivá huba,“ popsala její maminka.
FOTO: FN BrnoPrincipem operace je volný přenos funkčního svalu pomocí mikrochirurgické techniky. Nedílnou součástí léčby je také vysoce specializovaná rehabilitace. „Takovéto operační zákroky spočívající v oboustranné reanimaci obličeje patří mezi výjimečné a v českém zdravotnictví se jedná o zcela unikátní operace,“ přiblížil Streit.
Ročně ve Fakultní nemocnici Brno lékaři provedou 15 až 20 těchto operací. Absolvovala ji před několika lety i třiatřicetiletá Martina „Já jsem odmalička neřešila, že mám nějaký problém v obličeji. Začala jsem si toho všímat až v dospívání, že se mi obličej nepohybuje tak, jak by měl. Ale žila jsem s tím. Když jsem se smála, úsměv jsem si zakrývala, aby to nebylo vidět. Operace mi pomohla hlavně po psychické stránce,“ svěřila se.
FOTO: FN BrnoChceš nám něco sdělit?Napiš nám