Roční Laura z Kroměříže znovu slyší díky unikátní operaci, kterou provedli lékaři z Brna za pomoci robotického ramene. Šetrný zákrok umožnil přesné zavedení kochleárního implantátu, přičemž zůstaly zachovány citlivé struktury vnitřního ucha. Šlo o první operaci svého druhu v Česku.
Roční Laurinka z Kroměříže může díky lékařům z Brna slyšet. Odborníci z Kliniky dětské otorhinolaryngologie brněnské fakultní nemocnice na pomoc při operaci povolali robota. Pomocí speciálního ramene dívence voperovali kochleární implantát.
Robot je přesnější než člověk, a tak pomocí něj šetrným způsobem lékaři zavedli implantát přímo do ušního hlemýždě. Ochrání se tím vnitřní struktury ucha, které jsou velice citlivé a mohou se poškodit. Jedná se o vůbec první takovou operaci v Česku, a dokonce o jednu z prvních na světě.
„Operatér může být sebezkušenější, ale i přesto zavádí elektrody do hlemýždě rychleji než speciální robotické rameno, které pracuje velice citlivě a šetrně a tím chrání vnitřní velmi citlivé prostředí ucha, takzvané vláskové buňky,“ popsal proces přednosta Kliniky dětské otorhinolaryngologie Milan Urík.
Pro pacienta je v blízké budoucnosti nesmírně důležité mít zachované právě vláskové buňky vnitřního ucha, protože pak budou moci slyšet i bez zavedení kochleárního implantátu. „Mimo jiné v současné době jde velice dopředu genová terapie a je pravděpodobné, že za několik let budou moci pacienti podstoupit tuto genovou terapii, která jim nefunkční vláskové buňky může obnovit,“ doplnil lékař.
Unikátní operace pomocí speciálního robotického ramene trvá necelé dvě hodiny a je vhodná pro pacienty všech věkových skupin. Po operaci jsou pacienti zhruba čtyři dny v nemocnici a následně odcházejí do domácí péče. Po měsíci se do nemocnice vracejí a dostávají zevní část implantátu, tedy audioprocesor.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám