Přestože počasí v těchto dnech jaro moc nepřipomíná, klíšťata už jsou aktivní. Lékaři hlásí první vážný případ klíšťové encefalitidy, onemocněl senior z jižní Moravy. Odborníci vyzývají k očkování, které může předejít těžkému průběhu nemoci. Radí také, jak parazita z těla bezpečně odstranit.
Ačkoliv tomu počasí v posledních dnes nenasvědčuje, je jaro. Příroda se probouzí a zvyšuje se proto také riziko přisátí klíštěte a možné nákazy klíšťovou encefalitidou. Lékaři letos zaznamenali již první vážný případ, nakazil se sedmdesátiletý senior z jižní Moravy.
„Muž nebyl proti klíšťové encefalitidě preventivně očkován. Došlo tak u něj k rozvoji onemocnění, které začalo úpornými bolestmi hlavy a zad a postupně se jeho stav zhoršil. Došlo k postižení centrálního nervového systému s přechodnými poruchami vědomí a slabostí končetin. Jeho stav si vyžádal hospitalizaci s nutností intenzivní léčby. Pacient zůstává nadále ve sledování z důvodu rizika dlouhodobých následků,“ popsala jeho stav jihomoravská hygienička Renata Ciupek.
K nakažení klíšťovou encefalitidou může dojít nejen v přírodě, ale také ve městských parcích, zahradách nebo dokonce na zahrádce při manipulaci s mulčovací kůrou, která pochází z lesa. „V důsledku klimatických změn se klíšťata objevují i ve vyšších nadmořských výškách, mezi rizikové oblasti patří i hory. Rizikem je ale například i konzumace tepelně neošetřeného mléka od nakažených zvířat,“ doplnila Ciupek.
Když už na sobě člověk najde přisáté klíště, je třeba ho správně odstranit. „Nejprve použijeme dezinfekci, kterou klíště zakápneme, a tím ho usmrtíme. Klíště trochu povolí, a poté je snad-nější jej odstranit. Pinzetou ho jemně vytáhneme kývavým pohybem a poté místo přisátí opět vydezinfikujeme,“ popsala hygienička.
Odborníci apelují na veřejnost, aby dbala na prevenci, která spočívá především v očkování. „Na celém území České republiky dlouhodobě evidujeme vysoký počet případů klíšťové encefalitidy. Navzdory tomu je proočkovanost obyvatel velmi nízká, ačkoliv zdravotní pojišťovny na očkování přispívají a u osob starších 50 let je dokonce plně hrazené,“ uzavřela Ciupek.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám