Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno (CKTCH) v uplynulých dnech překročilo milník 1000 transplantací jater. Právě tisící transplantaci jater podstoupila jednatřicetiletá žena z jižní Moravy. Celkově transplantují lékaři v České republice asi 200 jater ročně.
Transplantace jater často představuje poslední možnost léčby pro pacienty s vážným onemocněním jater. První transplantaci jater v tehdejším Československu se odehrála 2. února 1983 v Brně, kdy tým pod vedením profesora Vladimíra Kořístka na II. Chirurgické klinice úspěšně transplantoval játra šestatřicetiletému Josefu Mynářovi z Tišnova. Tato průkopnická operace zařadila Československo mezi první země v Evropě, které zvládly tento náročný zákrok.
V posledních letech se počty transplantací jater pohybují okolo padesáti operací ročně. „Naši lékaři aktuálně pečují o více než 600 pacientů po transplantaci jater. Jedním z klíčových faktorů je použití vysoce účinných antivirotik u pacientů s hepatitidou C, což umožňuje úplné vyléčení a zabraňuje recidivě hepatitidy C v transplantovaných játrech,“ uvedl primář Petr Fila, náměstek pro léčebně preventivní péči CKTCH.
Tisící transplantaci jater v centru podstoupila jednatřicetiletá žena z jižní Moravy, stalo se tak 7. ledna. Pacientka trpěla adenomatózou jater, což je vzácné nezhoubné onemocnění charakterizované výskytem množství jaterních adenomů, které mohou způsobit bolest, krvácení i další komplikace. Transplantace pacientce poskytla novou šanci na plnohodnotný život.
Transplantace jater jsou doporučeny u pacientů s nezvratným selháním jater způsobeným různými faktory. Při akutním selhání v důsledku úrazu nebo toxického poškození je transplantaci nutné provést v řádu hodin nebo několika málo dnů. Při chronickém onemocnění způsobeném nejčastěji cirhózou nebo některými typy nádorových onemocnění je pacient zařazen na čekací listinu. „Čekací doba na vhodného dárce průměrně trvá čtyři až pět měsíců v závislosti na krevní skupině, tělesných proporcích i dalších faktorech,“ doplnil Fila. Jeden rok po transplantaci přežívá až 90 procent pacientů a desáté výročí transplantace se dožije ve velmi dobrém stavu téměř 70 procent nemocných.
V Brně se transplantují i ledviny, a to od roku 1972. O dvacet let později se kompetence centra rozšířily i o transplantace srdce. Za dobu jeho existence bylo v Brně transplantováno více než 3500 orgánů, a to 1000 jater, 775 srdcí a 1763 ledvin. V ČR se ročně transplantuje zhruba kolem 900 orgánů. Dlouhodobě nejvíce bývá transplantací ledvin, protože je jako párový orgán mohou darovat i živí dárci. Transplantací jater bylo loni provedeno celkem 206, to vyplývá z údajů Koordinačního střediska transplantací.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.