Dobrovolníci projektu Medici na ulici přestěhovali svou ošetřovnu pro lidi bez domova do Mlýnské ulice v Brně. Nové prostory umožnily rozšíření služeb na tři dny v týdnu a posunutí ordinačních hodin. Studenti zde poskytují základní ošetření a prevenci pro zhruba 20 lidí za směnu.
Dobrovolníci sdružení v projektu Medici na ulici ošetřují v Brně lidi bez domova v nových prostorách v Mlýnské ulici. Tento týden se tam přestěhovali z buňky v blízkosti Kontaktního centra Vlhká. Bylo to nutné s ohledem na chystanou výstavbu. Nové prostory umožnily posunout ordinační hodiny na později, což studentům vysokých škol vyhovuje, a přidat tak jeden den služby navíc. Novinářům to řekla Eliška Mezerová z vedení spolku.
Navázat na pražskou iniciativu Medici na ulici a přinést ji do Brna se rozhodla parta šesti kamarádů na konci léta 2019. Při veřejné sbírce získali potřebný zdravotnický materiál a po zvládnutí teoretických ošetřovatelských postupů vyrazili do ulic. Postupem času získali prostřednictvím města možnost vlastní ošetřovny blízko kontaktního centra. „Minulý týden jsme tam byli naposledy. Fungovali jsme v režimu dvakrát týdně v buňce, jednou týdně do terénu. Nyní máme na Mlýnské službu třikrát týdně a zachovali jsme i terén,“ uvedla Mezerová.
Výhodou nové lokality je podle ní to, že je blízko centra a hlavního nádraží, kde lidé bez domova pobývají. „Není to navíc daleko od místa, kde jsme ošetřovali předtím. Dříve jsme také museli do kontaktního centra docházet pro vodu, nyní k ní máme přístup, což může přispět k vyšší kvalitě služeb. Kromě toho je výhodou posunutí časů služeb. Dříve jsme ošetřovali od 14:00 do 17:00, nyní fungujeme od 16:00 do 19:00. Je to lepší pro nás studenty i lidi bez domova,“ poznamenala medička, jež je nyní ve čtvrtém ročníku. Prostory poskytla zdarma městská část, spolek platí výdaje na energie.
Desítky studentů lékařských fakult se zaměřují na základní ošetření akutních či chronických ran, konzultaci zdravotního stavu nebo celkovou prevenci. „Ošetřujeme například bércové vředy i běžná poranění jako třeba říznutí. V našem hygienickém standardu by to byla drobnost, ale u lidí na ulici se to může rozjet do celkové infekce a sepse. Mnohdy také lidi posíláme do nemocnice, i když někteří tam nechtějí, protože nejsou pojištění,“ dodala Mezerová.
Při tříhodinové službě ošetří medici obvykle okolo 20 lidí. V zimě to může být i víc, neboť přicházejí lidé s omrzlinami či nachlazením. Spolek nabíral nové členy na podzim a nyní podle Mezerové kapacity přibližně odpovídají poptávce. „Působíme ale v centru a třeba k lidem ze squatů na okraji města se nedostaneme,“ doplnila.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.