Pacientům rehabilitačního oddělení blanenské nemocnice bude při cvičení a rekonvalescenci pomáhat virtuální realita. Městské zařízení bude nyní vybírat v soutěži dodavatele, do konce roku by moderní technologii zhruba za půl milionu korun mělo mít. Cvičení se má díky speciálním brýlím a aplikaci v tabletu stát zábavnější a pacienty snáz motivovat. Tablet bude ovládat fyzioterapeut, zvolí vhodné cviky nebo naopak relaxaci.
„Výkony pacientů často limituje bolest. Po nasazení brýlí se člověk ocitne v jiném prostředí, díky tomu se zvýší práh bolesti a posouvají se tak limity rozsahu pohybu, aniž by si to pacient uvědomoval,“ uvedla primářka rehabilitačního oddělení Jana Novotná. Použití metody virtuální reality je podle ní vhodné u pacientů po úrazech končetin, s postižením mozku i u těch, co jsou dlouhodobě upoutáni na lůžku.
Pacient, jenž sedí třeba na invalidním vozíku, se díky virtuální realitě ocitne u moře, na horách nebo v ovocném sadu. Místo obyčejného pokynu zvednout ruku a zakroužit s ní dostane od fyzioterapeuta úkol utrhnout jablko ze stromu, vytvořit souhvězdí na nebi nebo chytat ryby. Relaxovat může i virtuální procházkou po pláži. Interaktivní prostředí podporuje pacienta v zapojení do funkčního tréninku i dlouhodobé rehabilitace. Pokročilé technologie jej podle nemocnice motivují k aktivní účasti v terapii a zvyšují zájem dokončit cvičení v maximální možné kvalitě.
„Jako důležitou přidanou hodnotu vnímám to, že výsledky daného pacienta je možné ukládat, porovnávat v čase a sledovat jeho zlepšení. Fyzioterapeut se navíc může věnovat většímu počtu pacientů,“ doplila Novotná. Po úrazu, operaci nebo onemocnění se cílí na obnovu rozsahu pohybu v kloubech, svalové síly a celkové kondice. Programátoři nezapomněli ani na trénink rovnováhy nebo jemné motoriky.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Vidím tam hrát personál, né pacienty. Možná by měli v pracovní době léčit a né si hrát videohry. Od toho máme státní úředníky.