Dobré jídlo, alkohol a minimum pohybu. Mnozí Češi mají právě s tímto spojené vánoční svátky. Po Vánocích se ale pak mnozí diví, že mají kila navíc. Recept na úspěch přinesli odborníci z brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny (FNUSA), kteří doporučují všem dostatek pohybu.
V pozoru před Vánocemi jsou zejména nutriční specialistky brněnského zdravotnického zařízení, kteří se v ambulanci už od podzimu setkávají s dotazy, jak sváteční obžerství zvládnout. Lidem zpravidla radí, aby dbali na rovnováhu. Nárůst tělesné hmotnosti souvisí s tím, že více jí, než spálí. V období vyššího příjmu jídla by proto měli přidat lidé i pohyb. Třeba si jít projít ven, zabruslit si nebo zalyžovat.
„Vzhledem k tomu, že vánoční pokrmy často konzumujeme namísto běžného jídelníčku, se jejich konzumace na energetické bilanci navíc nemusí vůbec projevit,“ sdělila nutriční terapeutka Barbora Slanařová a dodala, že vyšší tělesná hmotnost v lednu nemusí nutně znamenat nárůst tělesného tuku, ale může být způsobena zvýšenou zásobou jaterního a svalového glykogenu, na který se váže také tělesná voda.
Podle Slanařové bychom si žádné potraviny neměli přes svátky zakazovat. „Nekategorizujte potraviny a pokrmy na dobré a špatné, nezaslouží si tuto černobílou optiku. Navíc to vede k myšlenkám na 'zakázané' potraviny ve vyšší míře, a protože „zakázané chutná nejlépe“, po konzumaci se mohou dostavit pocity viny a výčitek, jimiž si nenechte Vánoce, ale ani zbylé dny v roce, kazit,“ radí Slanařová.
Při budování zdravého vztahu k jídlu se lidé mají také zkusit zamyslet, jak z tradičního vánočního menu udělat nutričně vyváženější, a přesto neméně chutnou záležitost. „Například k vánočce si můžeme dát trochu tvarohu a mandarinku. Vyváženější skladbou snídaně předejdeme pozdějšímu přejedení se,“ doporučuje Slanařová.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám