Od září vyráží z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA) do terénu desetičlenný mobilní tým paliativní péče. Nevyléčitelně nemocným pacientům zdravotníci umožní strávit poslední dny života v domácím prostředí, kde se o ně postará sestra a rodina. S nepřetržitou službou mimo špitál přišli brněnští odborníci jako druzí v Česku.
Lidé s už nevyléčitelnými chorobami často chtějí strávit poslední svůj poslední čas bez hadiček, injekčních stříkaček a doma s rodinou. Aby měli pacienti pohodlí a klid, vzniklo v brněnské nemocnici Oddělení geriatricko-paliativní péče, které se o podobné pacienty stará.
Nově zařízení nabízí takzvaný mobilní hospic, jenž představuje desetičlenný tým odborníků v čele s paliativními sestrami, lékařem, psychologem a sociálními pracovnicemi. „Nevyléčitelně nemocným nemá bohužel akutní medicína už co nabídnout, potřebují spíš klid a pohlazení a pohodu ke svému odchodu. Podle statistik si devadesát procent lidí přeje strávit konečnou fázi života doma,“ uvedla vrchní sestra týmu Hana Kaštan.
Paliativní skupina se postará o pacienty v jihomoravské metropoli a jejím blízkém okolí, kterým zbývá přibližně měsíc života. Nabídne jim nepřetržitou čtyřiadvacetihodinovou službu, při níž za nemocnými do jejich domovů přijde vybraná kmenová sestra. „Je důležité, aby to byl jeden člověk, protože se stává tak trochu členem rodiny. Pro všechny je příjemnější si k sobě domů pouštět důvěrnou osobu. Sestra se o pacienta stará do konce jeho dnů,“ dodala. Pozůstalým následně zdravotnice pomůže s péčí o tělo a spolu se sociální pracovnicí mohou zajistit také pohřeb.
Frekvence návštěv zdravotníka je rozdílná podle potřeb konkrétního člověka. S pacienty v domácí péči musí nepřetržitě někdo být, ať už rodinný příslušník, kmenová sestra či jiný odborník z týmu. „Velkým benefitem služby je její čtyřiadvacetihodinový provoz. Po směně kmenové sestry se pacienti mohou obrátit na službu konající sestru, která vyjede kdykoliv je potřeba a měla by u něj být nejpozději do hodiny od zavolání,“ informoval mluvčí nemocnice Jiří Erlebach.
Domácí hospic pomůže nejen zvýšit kvalitu života umírajícím lidem, zároveň zmírní přetlak na nemocnici. Pacienti odchází domů z akutních lůžek, které špitál následně obsadit jinými. Mobilní paliativní péči hradí ze sedmdesáti procent zdravotní pojišťovny, část uhradí dotace, počítá se také s přispěvkem rodiny. Tu služba vyjde na zhruba 150 korun za den.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.