Stejně vysoké jako přirozená týdenní dávka a zároveň nižší než při zaoceánském letu dopravním letadlem. To je množství záření, které do sebe dostanou pacienti vyšetřeni rentgenovým systémem EOS. Novou metodu začala jako první v Česku využívat Fakultní nemocnice v Brně (FN Brno).
Zvláště pro dětské pacienty s deformitami páteře, jako je třeba skolióza, hlásí FN Brno dobré zprávy. Díky novému systému dokáže poskytnout celotělové 2D a 3D snímky ve stoje i v sedě, a to s až o sedmkrát menší dávkou záření, než kterému čelí pacienti při tradičním rentgenu. V případě „cétéčka“ lze počítat s množstvím nižším až o pětadevadesát procent.
„Jsme velmi rádi, že můžeme tuto bezpečnou a inovativní technologii přinést našim pacientům s důrazem na maximální radiační ochranu,“ uvedl zastupující přednosta Kliniky radiologie a nukleární medicíny FN Brno Marek Mechl. Nová metoda je ideální pro diagnostiku, léčbu a sledování u dospělých i dětských pacientů s vadami páteře, kyčlí nebo kolen.
Ve srovnání s běžným rentgenem, který umožňuje pouze jednorozměrný pohled na konkrétní vadu, získají lékaři při použití systému EOS reálný obraz jednotlivých složek. Magnetická rezonance a CT jsou oproti novému způsobu časově náročnější, dražší, a navíc v případě CT i radiačně zatěžující. U některých vad je také potřeba vyšetření opakovat, čímž při běžných metodách dochází k častému ozařování dítěte se všemi negativními zdravotními důsledky.
Ortopedická klinika Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a FN Brno je v tuzemsku vedoucím pracovištěm v oblasti řešení deformit páteře. „S novým využitím tohoto systému se naše klinika zařazuje mezi plnohodnotně vybavená odborná světová centra řešící problematiku dětských deformit páteře,“ informoval její přednosta Martin Repko. Klinika s pětačtyřicetiletou zkušeností za rok odoperuje průměrně 130 dětských pacientů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.