Odhalení a diagnostika nádorů v hlubokých tkáňových strukturách by mohly být snazší díky inovované zobrazovací metodě. Optická biopsie je založená na interakci světla s biologickými molekulami, při níž hraje velkou roli polarizace fotonů.
Brněnským odborníkům z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR (AV ČR) se podařilo inovovanou zobrazovací metodu poprvé aplikovat skrze optická vlákna o tloušťce lidského vlasu. Díky optické biopsii je možné diagnostikovat tkáně přímo uvnitř pacientova těla. Na rozdíl od klasické biopsie, při níž dochází k invazivnímu odebrání vzorku, se diagnóza určuje pomocí miniaturního endoskopu.
Navíc dochází k minimálnímu poškození tkáně. „Přestože většina našich aplikací míří do neurověd, nelineární zobrazovací metody jsme na seznam našich cílů zařadili zejména kvůli jejich obrovskému potenciálu ve zdravotnictví,“ řekl vedoucí vědecké skupiny Komplexní fotoniky z Ústavu přístrojové techniky AV ČR Tomáš Čižmár.
Díky nové zobrazovací metodě mohou odborníci odlišit různé části tkáně s rozlišením, které je srovnatelné s běžným mikroskopem. „Ačkoli máme ještě před sebou velký kus cesty, ukázka tohoto typu pokročilého nelineárního zobrazování prostřednictvím multimodového vlákna otevírá mnoho možností pro další aplikace vláknových endoskopů,“ řekla k metodě vedoucí vědeckého týmu pro nelineární zobrazování optickými vlákny z Ústavu přístrojové techniky AV ČR Johanna Trägårdh.
Přestože je v dnešní době možné diagnostikovat nádory a fibrózy uložené v hlubokých tkáňových strukturách pomocí rentgenu, CT či ultrazvuku, inovovaná metoda by znamenala přínosnější a méně invazivní způsob zjišťování informací potřebných k určení přesné diagnózy. Cílem výzkumu je, aby optická biopsie nahradila biopsii klasickou, jež se nyní ve zdravotnictví využívá.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.