úterý 27. července 2021 Věroslav

V brněnské nemocnici u svaté Anny si otevřeli pěstírnu konopí

V brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně (FNUSA) vznikla vůbec první pěstírna marihuany při zdravotnickém zařízení v České republice. Konopí bude pěstováno pouze pro výzkumné účely, v budoucnu by však mohlo sloužit také k léčbě pacientů s různými typy obtíží.

Nemocnice u svaté Anny byla vůbec prvním zdravotnickým zařízením, které začalo používat konopí k léčebným účelům. Doposud brněnští zdravotníci využívali rostliny od cizích pěstitelů. „S používáním léčebného konopí začala naše nemocnice jako vůbec první státní zdravotnické zařízení v Česku. Byli jsme také první, kde zavedl podávání léčebného konopí v kapslích,“ řekl ředitel FNUSA, Vlastimil Vajdák. 

Problémem při léčbě konopím stále zůstává nedostatek vědeckých studi, které se problematikou bezpečnosti léčby zabývají. „V České republice je oficiálně dovoleno léčit konopím od roku 2013. Problémem však zůstává nedostatek validních dat. Pěstírna, nemocnice a léčebné centrum na jednom místě nám pomůže rozšířit odborné poznatky o dané problematice,“ popsal Václav Trojan vedoucí Klinicko-farmakologické jednotky Mezinárodního centra klinického výzkumu.

Tráva pomůže nemocným

Konopí se využívá pro léčbu širokého spektra onemocnění. Mimo jiné slouží k léčbě neurologických onemocnění, jako je roztroušená skleróza nebo Alzheimerova chroba. „Na našem pracovišti používáme konopí zejména k léčbě bolesti, tato rostlina však může sloužit i při léčbě mnoha dalších obtíží. Na klinickou praxi chceme navázat také výzkumem, pomůže nám to k dalšímu rozvoji léčby i hlubšímu pochopení účinků marihuany na lidský organismus,“ sdělil Radovan Hřib vedoucí lékař Centra pro léčbu bolesti Anesteziologicko resuscitační kliniky.

Pěstírna vznikla při pracovišti svatoanenské nemocnice. Přesnou polohu zná jen několik málo zasvěcených, a to i kvůli možnému riziku, které představují například různé viry a bakterie z vnějšího prostředí.

 „Pracovníci musí dodržovat přísná hygienická opatření, riziko zavlečení patogenů je extrémně vysoké. I proto má do pěstírny přístup jen velmi malá skupina pracovníků nemocnice,“ dodal Trojan. 

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto FNUSA

Štítky konopí, pěstírna, FNUSA

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.