pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Ženská plodnost aneb vajíčko nad zlato

PR článek

Plodné období života ženy je poměrně jasně ohraničeno, začíná první menstruací a končí menopauzou. Mezi těmito dvěma body však plodnost není stejná, po třicátém roce začíná klesat. Co naopak vzrůstá, je míra rizika – ať už neschopnosti počít, spontánního potratu, či onemocnění potomka. Jedinečné informace o reprodukčním zdraví ženám poskytne bezbolestné vyšetření Femme test.

Test ženské plodnosti 

Na rozdíl od mužů, kterým se sperma tvoří v průběhu celého života, ženy se už s vajíčky narodí a v průběhu života se jejich zásoba jen zmenšuje. Vajíčka se začnou tvořit ještě v době, kdy jsme v matčině břiše jako plod. V době narození vaječníky obsahují asi 1 milion folikulů s vajíčky, v pubertě toto číslo klesne přibližně na 300 tisíc. Ze zbývajících folikulů se v reprodukčním věku ženy uvolní nejvýše 300 vajíček. Této zásobě folikulů obsahující vajíčka říkáme ovariální rezerva nebo zásoba vajíček. 

Základní informace o své plodnosti mohou ženy získat díky takzvanému Femme testu, který je možné si nechat udělat na klinice reprodukční medicíny Repromeda. Stačí pouhý odběr krve a její následný rozbor, přesněji analýza hormonů. Nejprůkaznější je především hladina tzv. Anti-mülleriánského hormonu (AMH), ta je totiž úměrná výše popsané ovariální rezervě. Femme test se však zaměřuje také na další hormony, například TSH či prolaktin, které spoluvytváří obraz o reprodukčním zdraví ženy. Femme test tedy není vhodný jen pro ty ženy, které řeší problémy s početím, ale také pro ty, které založení rodiny odkládají, anebo chtějí jednoduše zjistit více o svém těle a jeho zdraví. 

Biologické hodiny tikají i ve 21. století 

Přesto, že možnosti moderní medicíny se neustále posouvají vpřed, věk je v případě plodnosti stále zásadním faktorem. Ideální věk pro pomýšlení na založení rodiny je z biologického hlediska mezi 20. až 32. rokem. Optimální doba je pak kolem 25. roku. Po 33. narozeninách totiž začíná plodnost ženy mírně klesat a po 35. roce klesá již docela rychle. 

S rostoucím věkem se však nesnižuje jen pravděpodobnost otěhotnění, snižuje se také pravděpodobnost jeho bezproblémového průběhu. Stejně jako klesá zásoba vajíček, totiž klesá i jejich kvalita. To se projevuje jednak zvýšeným rizikem potratů, ale také zvýšeným rizikem genetických abnormalit u plodu. Stejně jako všechny buňky v lidském těle, stárnou i buňky pohlavní.

Věk však není jediným faktorem, který ženskou plodnost ovlivňuje. Důvodem, proč ženiny reprodukční orgány neprodukují potřebné množství vajíček nebo vajíčka nejsou dostatečně kvalitní, může kromě věku být i nezdravý životní styl – kouření nebo jiná narkotika, dědičné onemocnění, onkologická léčba či zdravotní komplikace. Těmi může být například absence vaječníků, jejich předčasné selhání, těžké formy ovariální endometriózy či genetická porucha. I tuto komplikaci je však moderní medicína schopná vyřešit. Klíčem k úspěchu se může stát asistovaná reprodukce. Zde je Femme test také velmi užitečný, pomáhá totiž při výběru nejvhodnější léčby.

Ohodnoť článek

Foto Markéta Zelenková

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Štítky Plodnost, Brno, Repromeda, Těhotenství

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.