pondělí 8. března 2021 Gabriela

Nemocnice u svaté Anny v Brně buduje první pěstírnu léčebného konopí na světě

Fakultní nemocnice u svaté Anny bude mít vlastní pěstírnu konopí. Vědci z Mezinárodního centra klinického výzkumu budou toto léčebné konopí využívat ke svému bádání. Odkazují na Gregora Johanna Mendela, který sám léčení konopím popsal a působil i ve svatoanenské nemocnici.

Nemocnice u svaté Anny zavádí alternativní léčebné metody a buduje vlastní pěstírnu konopí. Odborníci z Mezinárodního centra klinického výzkumu (FNUSA-ICRC)budou provádět komplexní výzkum této rostliny od studia genetiky, obsahových látek až po léčbu různých onemocnění. Výzkumná pěstírna konopí je základní infrastrukturou výzkumného záměru Cannabis Research Center.

 „Samotná produkce nebude jediným využitím pěstírny. Vytvářená technologie umožní zkoumat externí faktory jako světlo, teplota a další při ovlivňování produkce samotných rostlin a jejich výnosu – například obsahových látek, kanabinoidů, které jsou rostlinou přirozeně produkovány,“ řekl Václav Trojan, vedoucí Klinicko-farmakologické jednotky FNUSA-ICRC a dodal, že v rostlině je dnes popsáno více než 140 kanabinoidů, které narozdíl od THC nepodléhají žádné regulaci. 

Nemocnice konopí využije k léčbě

Nemocnici se tak otevírá obrovský prostor pro výzkum na mnoho let dopředu, léčba pomocí konopí je stále neprobádané téma a otevírá nespočet otázek, které je třeba zodpovědět. Vědci i lékaři tak získají argumenty a jasná data pro léčbu pacientů s různými diagnózami. 

„Samotná léčba pacientů je až finále celého záměru výzkumu, který spočívá ve studiu genetiky, obsahových látek, testování látek na buněčných modelech či studiu technologických procesů přípravy různých lékových forem.“ uvádí Trojan. „Máme za sebou první klinickou studii s českým medicinálním konopím, její výsledky budou publikovány během nadcházejících měsíců, zde mohu snad prozradit, že naši pacienti dostanou jasnou odpověď, jak je to s medikací a možností řídit dopravní prostředky.“ dodává.

Světový unikát

Pěstírna by měla být hotová do letošního léta, hned poté se vědci vrhnou na zahradničení. Pěstování medicínského konopí se stane unikátem. Podle Václava Trojana je projekt nemocnice u sv. Anny možná první na světě.

Troufám si tvrdit, že jsme první na světě s návazností velmi precizní technologie pěstírny, produkovaného materiálu v lékařské kvalitě, s využitím a propojením na další týmy FNUSA-ICRC, ale přímo i na čisté lékárnické prostory Klinicko-farmakologické jednotky a ji samotnou. Vše se zajištěním systému kvality ISO. Čímž vznikne také ideální prostředí pro realizaci klinických studií s využitím zdravých dobrovolníků či pacientů,“ doplnil Václav Trojan.

Mendelův odkaz

Nemocnice se odkazuje i na zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela, který měl svoji základnu nedaleko Nemocnice u sv. Anny, na Mendelově náměstí, jež po něm nese jméno. Příští rok uplyne 200 let od jeho narození. 

On sám ve svých spisech zmiňuje rostlinu pod názvem Cannabis gigantea. Proto pěstovat konopí v nemocnici je vlastně pokračováním odkazu otce genetiky Mendela, který sám ve FNUSA částečně působil.“ vysvětluje Trojan.

Hodnocení článku je 76 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Pixabay.com

Štítky Konopí, brno, unikát, pěstírna, léčba, diagnóza

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.